1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
artcher [175]
3 years ago
7

Which of these expressions represent solutions to the equation y3 = 64?

Mathematics
2 answers:
Rashid [163]3 years ago
4 0

Answer:

4, ∛64, -∛64

explanation:

they all mean the same thing

patriot [66]3 years ago
3 0

Answer:

4, ∛64, -∛64

Step-by-step explanation:

You might be interested in
If twelve pounds of nails cost $3.84 what is the unit cost A) 32c B) 28c C) 23c D) 18c
aalyn [17]

Answer:

Option A) 32c

Step-by-step explanation:

we know that

To find the unit cost, divide the total cost of twelve pounds by twelve pounds

so

\frac{\$3.84}{12}=\$0.32

Remember that

1$=100 cents

Convert dollars to cents

\$0.32=0.32*100=32c

therefore

The cost of one pound of nails cost 32 cents

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
The table of values represents a linear function g(x), where x is the number of days that have passed and g(x) is the balance in
mina [271]

Part A: slope is 40

And i don’t know the rest I’m sorry

3 0
2 years ago
I am having issues with this problem in math: 27x+33x-65x=y
Gekata [30.6K]

Answer:

Step-by-step explanation:

the answer would be -5x

6 0
3 years ago
What is number eleven
nalin [4]
Kites have two pairs of equal sides with one side shorter than the other. However, parallelograms have two pairs of equal sides, but they are parallel. 
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Write each ratio 3 different ways
Alenkasestr [34]

Answer:

I don't know the number of the ratio but i will create an example of 3 ways to write ratio

Let's use the number 10:8

you can write it like

  • 10:8 (colon)
  • 10 to 8
  • 10/8 ( a fraction)
7 0
2 years ago
Other questions:
  • At the produce counter, 71⁄5 pounds of seedless grapes cost $12.89. How much would 3 pounds cost? A. $3.58 B. $5.16 C. $1.79 D.
    6·1 answer
  • Which of the following is a rational function
    6·2 answers
  • How do you do scientific notation
    7·2 answers
  • What is 10/9 ? 9/8 closer to 0,1/2,1
    12·1 answer
  • The dingram shows a spinner innde up of a picce of card in the shape of a regular pentagon, with a toothpick pushed through its
    8·1 answer
  • Mr. Molesky observes a group of monkeys for 24 hours to learn about their behavior. He records how long they slept (in hours), h
    8·1 answer
  • Find the volume of the solid showing in the figure
    8·2 answers
  • Graph the relation shown in the table. Is the relation a function? Why or why not? PLEASE HELP THANKYOU
    8·1 answer
  • (3+1)²·3 plz help me
    5·1 answer
  • If your score on a computer game is less than 0, you lose your next turn. For what scores will you lose your turn? Write an ineq
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!