1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Studentka2010 [4]
3 years ago
10

in a farm 20% of animals are cows . 0.4 are goat and the rest are sheep.How many cows are there if there are 40 sheeps​

Mathematics
2 answers:
VladimirAG [237]3 years ago
5 0

Answer:

There are 20cows

Step-by-step explanation:

20%=0.2 of cows

0.4=goats

1-(0.2+0.4)=0.4 are sheep

Using ratio and proportion,

0.2/0.4×40=20

Zolol [24]3 years ago
3 0

Step-by-step explanation:

20%=cows 0.4(40%)=goat 40%=sheep

if 40%sheep=40 sheeps

20% cow=x

20%×40=40%×x

8=40%x

x=8/40%

x=20

..so there are 20 cows

sorry...not sure

You might be interested in
In need of geometry help, once again my stupid brain cant remember anything.
melomori [17]

You cannot rely on the drawing alone to prove or disprove congruences. Instead, pull out the info about the sides and angles being congruent so we can make our decision.

The diagram shows that:

  • Side AB = Side XY (sides with one tick mark)
  • Side BC = Side YZ (sides with double tickmarks)
  • Angle C = Angle Z (similar angle markers)

We have two pairs of congruent sides, and we also have a pair of congruent angles. We can't use SAS because the angles are not between the congruent sides. Instead we have SSA which is not a valid congruence theorem (recall that ambiguity is possible for SSA). The triangles may be congruent, or they may not be, we would need more information.

---------------

So to answer the question if they are congruent, I would say "not enough info". If you must go with a yes/no answer, then I would say "no, they are not congruent" simply because we cannot say they are congruent. Again we would need more information.

3 0
2 years ago
Cherries cost $5 for two pounds and $7.50 for 3 pounds. a. What is the cost per pound? b. Is it constant? c. If you were to grap
Debora [2.8K]
It is Constant. The cost per pound is 2.50 dollars. two would be on the x-axis, and 5 dollars would be on the y-axis. likewise, 3 would be on the x-axis, and 7.50 dollars is on the y-axis. 5 pounds would cost : $12.50
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Hat is the position of 7 in the number 876,543? A. The ten-thousands place B. The hundreds place C. The tens place D. The thousa
Vesna [10]
As you can see in this diagram, the answer is A, the ten-thousands place.

7 0
3 years ago
Please help me with this
Nata [24]

Answer: 5

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
Evaluate the expression. -3 + (-2)
mart [117]
That's answer exactly is -5
6 0
3 years ago
Other questions:
  • Need help on 1-6 please I need to solve for x and I need to get this done.
    6·1 answer
  • Please help with the question in the photo below.
    6·2 answers
  • 2(3x-5) equal or less than to 14
    9·1 answer
  • the sum of three numbers is 45. the second of the three numbers is three more than twice the first number, x. the third number i
    6·2 answers
  • Which ratios form a proportion?
    6·1 answer
  • Which statement best describes the equation (x + 5)2 - 4x + 5) +12=02
    8·1 answer
  • Plzz help meeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee
    7·2 answers
  • 225 students went on a field trip five buses were filled out in 15 students traveled in cars how many students were in each bus?
    14·2 answers
  • I rlly rlly need this badly, pls show work :(
    7·1 answer
  • WORTH 50! WILL AWARD BRAINLIEST! 5 QUESTIONS! SHOW STEPS PLEASE!
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!