1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Galina-37 [17]
3 years ago
12

The chart attached shows the costs and shipping times for materials that a company needs to build a new product.

Business
2 answers:
Westkost [7]3 years ago
8 0

Answer:

D. Even though the shipping time is longer, they should order the imported materials because they are less expensive and should arrive in plenty of time to build the product.

~batmans wife dun dun dun...aka ~serenitybella

Volgvan3 years ago
3 0

D. Even though the shipping time is longer, they should order the imported materials because they are less expensive and should arrive in plenty of time to build the product.

They have two years to build the product. They should go with low cost to save for unforseen complications, like unexpected increase in assembly price.

You might be interested in
MC Qu. 98 Peterson Company estimates that overhead... Peterson Company estimates that overhead costs for the next year will be $
Alekssandra [29.7K]

Answer:

Predetermined manufacturing overhead rate= $97 per machine hour

Explanation:

<u>To calculate the predetermined manufacturing overhead rate we need to use the following formula:</u>

Predetermined manufacturing overhead rate= total estimated overhead costs for the period/ total amount of allocation base

Predetermined manufacturing overhead rate= (6,920,000 + 840,000) / 80,000

Predetermined manufacturing overhead rate= $97 per machine hour

5 0
3 years ago
A product has a contribution margin of $2.50 per unit and a selling price of $25 per unit. Fixed costs are $20,000. Assuming new
Evgesh-ka [11]

Answer:

A. 9,000 units

Explanation:

The formula to compute the break even point is shown below:

= (Fixed cost) ÷ (Contribution margin per unit)  

where,  

New Fixed costs = $20,000 + $13,750 = $33,750

And, the contribution margin per unit would be

= $2.50 + $2.50 × 50%

= $2.50 + $1.25

= $3.75

Now put these values to the above formula

So, the units would be equal to

= $33,750 ÷ $3.75

= 9,000 units

7 0
3 years ago
Distinguish between the central bank rate and the commercial bank's lending rate. What are these two rates referred to as, in so
Svet_ta [14]

the bank which monitors,regulates amd control the financial system of the economy is known as central bank whereas commercial bank is the banker to the citizen

7 0
4 years ago
On July 1, a company paid the $4,800 premium on a one-year insurance policy with benefits beginning on that date. What will be t
JulijaS [17]

Answer:

$2,400

Explanation:

First divide $4,800 by 12 = $400 per month. Since the company paid the insurance premium on July 1, it must recognize $2,400 (= $400 x 6) as insurance expense for the July - December period. The remaining $2,400 must be recorded under the Prepaid Insurance account which is an asset account in the balance sheet.

4 0
3 years ago
Jones Company uses cost-plus pricing. Assume the company expects to sell 400 chairs. Average assets are $150,000. Variable costs
MA_775_DIABLO [31]

Answer:

Selling price per unit = $205

Explanation:

Provided that,

Desired profit = 30% of average assets

= $150,000 \times 30% = $45,000

Total units of chairs to be sold = 400

Variable cost total = 400 \times $70 = $28,000

Total Fixed cost = $9,000

Add: Desired Profit = $45,000

Total sales value shall be = $28,000 + $9,000 + $45,000 = $82,000

Thus selling price per unit = $82,000/400 = $205 per unit.

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Wesley owns and operates the cheshire chicken ranch in turpid, nevada. the income from this ranch is $49,000. wesley wishes to u
    14·1 answer
  • Had columbus's voyage acquired wealth for spain, he was supposed to keep what amount?
    15·1 answer
  • Mobile networks and infrastructure have the potential to reduce healthcare costs. Tracking medical equipment and hospital invent
    13·1 answer
  • What industries are presented in your community. How would you define the economic health of your community based on the industr
    8·1 answer
  • If you fail to submit the FAFSA...
    15·1 answer
  • The owner of a building supply company has requested a cash budget for June. After examining the records of the company, you fin
    9·1 answer
  • A company has the following liabilities at year end: Mortgage note payable; $16,000 due within 12 months $355,000 Short-term deb
    12·1 answer
  • The earned value system starts with the time-phased costs that provide the project baseline, which is called the ___________.a.
    6·1 answer
  • What is the differents<br> between sole trading and partnership​
    10·2 answers
  • I'm getting pretty desperate plz help me, I'll give brainiest, and ill make a free question worth 100 points this is for coding
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!