1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Andrej [43]
3 years ago
11

Which graphs are proportional?

Mathematics
2 answers:
Komok [63]3 years ago
6 0

Answer:

Its C because it passes through the origin. I learned about this.

Mama L [17]3 years ago
4 0
Answer: C
Explanation: A proportional graph has a straight line that comes straight out of the origin (0) this is why D. cant be correct. A. Is not a straight line same with D.
You might be interested in
Which of these is a unit rate. $3 for 3 hot dogs, $5 for a case of soda, $16 for 2 movie tickets, $8 for 6 cupcakes
blondinia [14]
$5 for a case of soda
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
3w-2+4=6<br>solving equations with like terms.​
tatyana61 [14]
Then answer should be w = 4/3 if that’s what you lookin for
6 0
3 years ago
Question<br> Find the value of y for the given value of x.y=x/3+5;x=6
Leokris [45]

xy = \frac{x}{3} + 5\\x = 6\\(6)y = \frac{(6)}{3} + 5\\6y = 2 + 5 = 7\\y = \frac{7}{6}

3 0
2 years ago
The cost of renting a table at the flea market is based on a fixed price per day plus an initial registration fee. If it costs $
Simora [160]

Answer:

c = 15d + 30

Step-by-step explanation:

Hey there!

This can be represented by an equation of a line, where the number of days is our x-values(d), and the price is our y-values(c).

The price for one day ($45) and the price for 4 days($90) are specific points on that line.

The points are (1, 45) and (4, 90).

We can first find the slope of the line:

  • As the price rises 45, the days increase by 3
  • Slope = rise/run
  • Slope = 45/3
  • Slope = 15

Now we can find the base price, by plugging the slope and a point into the equation y = mx + b.

Solve for b:

  • y = mx + b
  • 45 = 15(1) + b
  • 45 = 15 + b
  • 30 = b

The base price (b) is 30.

The equation is \text{\boxed{c = 15d + 30}}

6 0
2 years ago
Help is GREATLY appreciated.
Lynna [10]
I think its 28.5, but you should check with someone else.
4 0
3 years ago
Other questions:
  • Factor each expression 45c+ 10d
    6·1 answer
  • What's the pattern in 30 21 12 3 -6
    5·2 answers
  • True or false: 16 is a perfect square because is square root is a whole number
    7·2 answers
  • What is 361.31 minus 2.841 equals blank?????? please help!!!
    10·2 answers
  • There are 12 pieces of fruit in a bowl. Seven of the pieces are apples and two are peaches. What is the probability that a rando
    11·1 answer
  • Are anesthetics safe? The National Halothane Study was a major investigation of the safety of anesthetics used in surgery. Recor
    7·1 answer
  • Help, I need help plz. Like NOW!!
    12·2 answers
  • PLS HELP ME JDGXJDJD
    9·2 answers
  • 2. Karen sells newspaper subscriptions. She earns $12 for each daily subscription and $4 for each Sunday- only subscription. How
    7·1 answer
  • 6. The function
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!