First we need to know how much each pen costs. So we take 11.77 and divide it by 11. That gives us 1.07 per pen. So answer choice A has 4 pens for 4.44, so we need to multiply 1.07 x 4. That gives you 4.28, so we know that isn't the correct answer. For option B, we need to multiply 1.07 x 5. That is 5.35, so that also can't be the answer. For C, we need to do 1.07 x 6, and that gives us 6.42. So we know the correct answer is option C.
Answer:
i think its b
Step-by-step explanation:
Answer:
x = 10
Step-by-step explanation:
Step 1: Write equation
3x - 8 = 22
Step 2: Add 8 to both sides
3x = 30
Step 3: Divide both sides by 3
x = 10
Answer:
A
Step-by-step explanation:
The easiest way to figure this out is to substitute in the variables. So for a, 2=-5+7 is correct, and 7=0+7 is correct as well. If you were to look at the other answers, you would see that the equation would not match up. Hope this helps!