1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
jarptica [38.1K]
3 years ago
7

if 1/4 inch on a map represents 50 miles then what is the number of miles represented by 2 7/8 inches

Mathematics
1 answer:
Tasya [4]3 years ago
6 0

Answer:

575

Step-by-step explanation:

First, divide 2 7/8 by 1/4. This gives you 11.5. Then, multiply 50 by 11.5, giving you 575.

You might be interested in
7a-3(2a-4) what’s the answer?
PSYCHO15rus [73]

Answer:

?

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the square root of 196?
mario62 [17]

the root of 196 is 14.......

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Can someone help me
xeze [42]
B is the answer i had this on my test the other day
8 0
3 years ago
“Peaches at the Farmer’s Market cost $2.70 per pound.”
koban [17]

Answer:

non-proportional

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which unit rate is the lowest price per ounce? Please answer ASAP
algol13

Answer:

Choice A

Step-by-step explanation:

Choice A: $1.49/6 oz = $0.248/oz

Choice B: $3.59/13 oz = $0.276/oz

Therefore, Choice A is the lower price per ounce.

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Omari drives a car that gets 18 miles per gallon of gasoline. The car's gasoline tank holds 15 gallons. The distance Omari drive
    7·1 answer
  • What is the lowest common mutiple of 6 and 9
    10·1 answer
  • What is 1280 billion devided by 47.9%
    12·1 answer
  • What is the definition for associative property of multiplication in your own words and explain how you would use it to compute
    14·2 answers
  • Which series of transformations would transform triangle A into similar triangle A' in Quadrant IV? A. Rotate triangle A 90 cloc
    6·1 answer
  • Solve:<br>43 6 - 11 = 25<br>b<br>=​
    6·1 answer
  • Express the ratio in its simplest form 1\4:1\8:1\16​
    5·1 answer
  • A company rents out 11 food booths and 24 game booths at the county fair. The fee for a food booth is $175 plus $5 per day. The
    5·1 answer
  • Consider the line segment in the graph below.
    14·1 answer
  • Find the tenth term in each sequence.<br> -14, -6, -2, 0, 1, ...
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!