Based on the quantity sold and the price, the profit per unit is <u>$5</u> and the total profit is<u> $2,500</u>
The profit made from each unit sold can be found as:
<em>= Market price - Average cost </em>
= 14 - 9
= $5
The total profit would therefore be:
<em>= Profit per unit x Number of units sold </em>
= 5 x 500
= $2,500
In conclusion, the profit per unit is $5 and the total profit is $2,500
Find out more about profit per unit at brainly.com/question/25531124.
Answer:
1.5 miles
Step-by-step explanation:
.3 miles/12 minutes x 5/5 = 1.5 miles/ 1 hour
Answer:
3.60m
Step-by-step explanation:
Basically if 1 bought i gallon its 3.60
2= 7.2 dollars and so forth
Answer:
x=4
Step-by-step explanation:
5(x-10) = 30- 15x
5x - 50= 30 - 15x
+15x +15x
20x - 50 = 30
+50 +50
20x = 80
/20 /20
x = 4
Hope this helps!
A rectangle has two dimensions, width and length, and the area of it is their product.
since we know its area is 3x²-11x-4, then the two factors from that trinomial are the likely width and length, namely (3x + 1) (x - 4).
you can check them with FOIL.