Answer:
Step-by-step explanation:12 customers per hour..
4minutes per customer..
Time customers must wait= 12customers ×4minutes =48 minutes.. The clerk use 48minutes to attend to 12customers in one hour leaving him with 12spare minutes.
(B)since the clerk has 12 minute to spare it means each customer have a minute to wait before getting attention..
(C)number of customers waiting =12/2=6customers...
Lbs : 4, 8, 12, 16
cost : 6, 12, ?, 24
12 lbs would cost u $ 18 because the apples cost (6/4) = 1.50 per lb
Answer:
42
Step-by-step explanation:
Do the math:)
B is the correct answer
good luck
So i think in the school there may be 4800 in the school. Hope this helps