1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Nutka1998 [239]
3 years ago
6

Please help. Will go be brainliest

Mathematics
2 answers:
cestrela7 [59]3 years ago
8 0

Answer:

a

Step-by-step explanation:

7/9 * 10/9 * 0.62 =

(7 * 10 * 62) / (9 * 9 * 100)

Multiply

4340 / 8100

Simplify by dividing by 20.

217/405 (about 0.535)

This is less than 2/3 (about 0.66), so it has to be "a" because all the other options are greater than 2/3

kykrilka [37]3 years ago
6 0

Answer:

the first one (a)

Step-by-step explanation:

You might be interested in
A force of 10 lb is required to hold a spring stretched 4 in. beyond its natural length. How much work is done in stretching it
Troyanec [42]

Answer:

W = 15/4 ft . ib

Step-by-step explanation:

Force = 10ib

According to hooked law, f(x) = kx

x = 4inches = 4/12 ft

x= 1/3ft

f(x) = 1/3k

10 = 1/3k

k = 30 ib/ft

f(x) = 30x

Workdone = integral of f(x) with its limit

6 inches = 6/12 ft

= 1/2ft

W = integral(1/2 to 0) of 30x

W = 15x^2(1/2 to 0)

W = 15(1/2)^2 - 15(0)^2

W = 15(1/4) - 0

W = 15/4 ft. Ib

4 0
3 years ago
The normal cost of a basketball is $21.50. We purchased the basketball for Mason using a coupon for 25% off. How much did we pay
PilotLPTM [1.2K]
First find 25% of 21.5. You can do this by multiplying .25 by 21.5. That gives you 5.375. Subtract that from 21.5. That gives you 16.125. Money only has two decimal places so round 16.125 up to 16.13 and that's your answer! <3
4 0
2 years ago
Volume of rice box: 500 cu cm. What is the volume of a large box:
patriot [66]
400 i think but i may be wrong
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the square root of 420
xeze [42]
The square root of 430 is about 20.493
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
/ 1
Allushta [10]

Answer:

Step-by-step explanation:0=4

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Write 5 wholes and 9 ; 25 fifths as an improper fraction.
    14·1 answer
  • Which group of numbers is listed from least to greatest?
    6·2 answers
  • Write the fraction in simplest form. Start Fraction 10 over 22 End Fraction A. two-fifths B. start fraction 5 over 11 end fracti
    6·1 answer
  • Is 104 and 12 hundreths greater than 104 and 2 hundreths
    13·1 answer
  • If a window is 10 in + 14 in + 4 in what is the area of the window
    6·1 answer
  • 4 pounds of jelly beans for $6. What is the unit rate?
    5·2 answers
  • At a sale, coats were sold for $118 each. If the coats originally cost $200 each, what percentage of its original price was a co
    10·1 answer
  • $2,250.00 at 1 3/4% interest for 1 year <br>and what is$750 at 1/2% interest for 3 years?<br>​
    14·1 answer
  • 11. Find the Domain and Range of the following: (6.-1) (-2.2) (18,-1) (-2,3) Domain: Range: Is this relation a function?​
    13·2 answers
  • Mohsin purchased a 30 ounce bag of dried Turkish figs for $11.40. What is the cost per pound?
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!