Step-by-step explanation:
208
= 128 + 64 + 16
= 1 * 2⁷ + 1 * 2⁶ + 1 * 2⁴
= 11010000. (base 2)
Divide the total spent by the total feet:
$398.40 / 1000 = 0.3984 per foot.
Round the answer as needed.
I multiply 1200 times 5 and yet 6000 because it says what is the height
Andrew is wanting to build a slide for his daughter's tree house in the backyard. The tree house is approximately 5 feet off the ground and he wants the slide to have a 30 degree angle with the ground. He will need to by 10 ft of sliding board.