1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
irakobra [83]
3 years ago
10

Need help with this math

Mathematics
2 answers:
Oksi-84 [34.3K]3 years ago
6 0
Answer:
B. 6 + √26
Step-by-step explanation:
1. Make a right triangle using the line that goes from office to supermarket.
2. Use pythagorean thereom to find the distance of the longest side.
3. FInd the distance of the line segment going from supermarket to Marias House.
4. Add them together to get 6 + √26.
Fofino [41]3 years ago
4 0

Answer:

first option : sqrt(26) + 6 units

Step-by-step explanation:

distance office to supermarket OS

OS² = (-7 - -2)² + (-5 - -6)² = (-7+2)² + (-5+6)² = (-5)² + 1² =

= 25 + 1 = 26

OS = sqrt(26)

distance supermarket to home SH

SH² = (-2 - 4)² + (-6 - -6)² = (-6)² + 0² = 36

SH = 6

so in total she travels sqrt(26) + 6 units

You might be interested in
If a boat uses 15 gallons of gas to travel 70 miles, how many miles can the boat travel on 60 gallons of gas?
astra-53 [7]

Answer:

280 miles

Step-by-step explanation:

First you multiply 15 x 4= 60 gallons. You then multiply 4 x 70=280 miles

Hope this helps!

7 0
3 years ago
Select the function that represents a geometric sequence.
jeka57 [31]

Answer:

A.

A(n) = P(1 + i)^n-1, where n is a positive integer

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
A builder could get 9 sheets of Sheetrock for $20. If he bought 15 sheets, how much money would he have spent?
lora16 [44]
$33.33

20/9 = $2.22 per sheet
$2.22*15 = $33.33
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Tom exercised 4/5 hour on monday and 5/6 hour on tuesday. Complete the calculations below to write equivalent fractions with a c
stepladder [879]
4/5= 24/30 5/6= 25/30 Equals in all= 1 19/30
7 0
4 years ago
Tyrone’s hourly wage is $18 and his net pay is 72% of his earnings. Tyrone spends about $1,800 on his monthly expenses. If Tyron
scoray [572]
18 x 40 = 720 per week.....720 x 4 = 2880 per month earnings

net pay = 0.72(2880) = 2073.60 <=== cash inflow.

how much he spends per month is his cash outflow.
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • The sales tax for an item was $7.40 and it cost $370 before tax. find the sales tax rate. write your answer as a percentage.
    10·1 answer
  • 2/3 is what percent of 1/4?
    6·1 answer
  • A swim coach has at most $800 to buy equipment for the swim team. Each pull buoy costs $5.50 and each kickboard costs $10. Let x
    5·1 answer
  • A group of 5 friends spent a total of $18 on a bottle of juice and a package of dried fruit for each of them each juice cost $ 1
    15·2 answers
  • 1a) Your brother has saved $2,000 for vacation. If his airplane ticket costs $600, and his hotel room costs $200 per day, write
    10·1 answer
  • In 1859, 24 rabbits were released into the wild in Australia, where they had no natural predators. Their population grew exponen
    7·1 answer
  • Please explain what this means! (no math needs to be done as I got the answers but I don't understand the explanation...)
    10·1 answer
  • Which graph represents y=1/2x+2 <br><br> please help!!
    11·1 answer
  • Choose each number that shows
    8·1 answer
  • Find the missing side lengths Leave your answers as radicals in simplest form​
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!