1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
hram777 [196]
3 years ago
5

Choose the answer that BEST supports this claim:

Mathematics
2 answers:
emmasim [6.3K]3 years ago
8 0
Safari is a thing u know that right
Vinil7 [7]3 years ago
8 0
It is C because if she was an American civil rights activist then she would of done the things that was stated in opinion C
You might be interested in
Can someone help me
kakasveta [241]
Subtract 22 on both sides
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Last week, the price of apples at a grocery store was $1.60 per pound. This week, apples at the same grocery store are on sale a
Valentin [98]

Answer:

$6.48

Step-by-step explanation:

First you divide do the $1.60 and the 10% discount which will bring you to $1.44 and then you times $1.44 and 4 1/2 to get $6.48.

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
A sand wedge normally costs 65.00. It is on sale for 20% off the regular price. what is the discount
r-ruslan [8.4K]

Answer:$52.00

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
I need all questions please, will be giving brainliest and please make sure the answers are correct
Andrews [41]
9 8 22
21 5 6
70 9 0
0 80 33
1 6 2
4 0
3 years ago
David bought three candy bars for $2.45. Assuming that each candy bar is the same price, what is the unit rate for the cost of t
xxMikexx [17]

Answer:

$4.55

Please give me the brainliest!

Hope this helps!

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Which of the following could be the graph of the line y = -3x + 2?
    8·2 answers
  • A tile installer plots an irregular shape on grid paper. Each square on the grid represents 1 square centimeter. What is the are
    15·1 answer
  • Positive whole numbers less than 13
    13·2 answers
  • PLEASE ANSWER QUICKLY
    14·1 answer
  • What is the answer i need help 2*2+7+10*8-3=?
    6·2 answers
  • What is (8 + 56) ÷ 4 + 3 2?
    5·2 answers
  • Plzzzz helppppppppppppppp
    10·1 answer
  • Which is a right triangle?<br> 10, 13,8<br> 7, 9, 16<br> 4. 8. 12<br> 36, 27, 45
    5·2 answers
  • Como calcular el 15% de 300
    14·1 answer
  • A six-sided number cube is rolled, and then a spinner with 5 equal sections labeled A through E IS spun
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!