1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
9966 [12]
3 years ago
14

There are 12 books on a shelf 5 of these books are new the rest are used what is the ratio of new books to used books

Mathematics
2 answers:
stich3 [128]3 years ago
8 0

Answer:

2.4

Step-by-step explanation:

also known as 12/5

the ratio of new books to be use is 12/5

tiny-mole [99]3 years ago
5 0

Answer:

5:7

Step-by-step explanation:

Basically you first find the amount of the books are the shelf knowing that you have 5 new books, you subtract the amount of new books from total books. And 5:7 can't be simplified any further making 5:7 the answer.

You might be interested in
A particle is moving along the curve y= 5sqrt(5x+4) . As the particle passes through the point (1,15), its x-coordinate increase
evablogger [386]
The question ask to find the rate of change of the distance from the paticle to the origin at this instant where as a particle is moving along the curve y = 5sqrt(5x+4) and base on my calculation, I came up with an answer of 254/sqrt(226). I hope you are satisfied with my answer and feel free to ask for more 
4 0
3 years ago
Geogre is building fence he builds fence at a constant rate of 2/3
SpyIntel [72]

Answer:

10

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
The cost of raincoat is rs 400 and VAT is rs 40 find the rate of VAT​
DaniilM [7]

Divide vat by price

40/400 = 0.1

Multiply by 100

0.1 x 100 = 10%

Rate of vat is 10%

5 0
3 years ago
Josiah and his children went into a grocery store and he bought $15 worth of peaches and mangos. Each peach costs $0.50 and each
Westkost [7]

<em><u>Step</u></em><em><u>•</u></em><em><u>BY</u></em><em><u>•</u></em><em><u>Step</u></em><em><u> </u></em><em><u>Explanation</u></em><em><u>~</u></em><em><u>|</u></em>

<em><u> </u></em><em><u>♡</u></em><em><u>♡</u></em><em><u>♡</u></em><em><u>♡</u></em><em><u>♡</u></em><em><u>♡</u></em><em><u>♡</u></em><em><u>♡</u></em><em><u>♡</u></em><em><u>♡</u></em><em><u>♡</u></em><em><u>♡</u></em><em><u>♡</u></em><em><u> </u></em><em><u> </u></em><em><u> </u></em><em><u> </u></em><em><u> </u></em>

y=1.50

x=0.50

¹

1.50

1.59

______+

3.00

0.50

_____+

<em>3.50</em>

<h2><em><u>Answer</u></em><em><u>:</u></em><em><u>♡</u></em><em><u>~</u></em></h2>

<em><u>3.50</u></em>

<em><u>HOPE</u></em><em><u> </u></em><em><u>IT</u></em><em><u> </u></em><em><u>HELPSS</u></em>

8 0
2 years ago
Find the unit price rounded to the nearest cent: 6.5 pounds for $5.85 is ________ per pound.
Andrew [12]
It’s the first option.
5.85/6.5= 0.90
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What value does the 9 represent in the number 53.89?
    10·1 answer
  • The ingredients for making chocolate cookies are 3/4 cup of brown sugar, 1/4 cup of white sugar, 3/2 cup of butter, 11/8 cup of
    15·1 answer
  • Factor this polynomial.
    10·2 answers
  • What part of a<br>a dozen is 8?​
    6·2 answers
  • What is the value of x?<br> Pythagorean theorem
    12·2 answers
  • All my points lol heeeeeelp
    10·2 answers
  • What is the place value of 3 in 7380529
    15·1 answer
  • A rocket is shot off from a launcher. The accompanying table represents the height of the rocket at given times, where x is time
    14·1 answer
  • A set of mathematics exam scores are normally distributed with a mean of 80.280.280, point, 2 points and a standard deviation of
    5·1 answer
  • Part B
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!