1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
scoray [572]
2 years ago
10

WILL MARK YOU BRAINLIEST

Mathematics
1 answer:
navik [9.2K]2 years ago
5 0

107 in the verse of 180 the whole turn will evaluate to 73.

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Help me please!!!!!!!
Sav [38]

Answer:

- sign between 9 and 64 under root, it should be + sign

Step-by-step explanation:

(-4)*(-8)(2)= 64

It should read x= √9+64 but not √9-54 which lead to incorrect solution

3 0
3 years ago
A group of 5 painters can paint a house in 21 hours. How long would it take for a group of 7 painters to paint the same house?
Lemur [1.5K]

Answer: 29.4

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
The cost of renting a bus for a field trip was split evenly among 20 students. At the last minute, 10 more students joined the t
dexar [7]

By solving a linear equation, we will see that the total cost for renting the bus is $90.

<h3>What was the total cost of renting the bus, in dollars?</h3>

Let's say that the total cost is C.

When there are 20 students, each student should pay:

p = C/20

When the other 10 students are added (for a total of 30) each student pays:

p' = C/30.

We know that the cost for each of the original 20 students decreased by $1.50, so:

p' = p - $1.50

Then we have 3 equations to work with:

p = C/20

p' = C/30.

p' = p - $1.50

Now we can replace the first and second equations into the third one:

C/30 = C/20 - $1.50

Now we can solve this linear equation for C:

C/20 - C/30 = $1.50

C*( 1/20 - 1/30) = $1.50

C*(30/600 - 20/600) = $1.50

C*(10/600) = $1.50

C*(1/60) = $1.50

C = 60*$1.50 = $90

So the total cost for renting the bus is $90.

If you want to learn more about linear equations:

brainly.com/question/1884491

#SPJ1

4 0
1 year ago
What is the unit rate for the ratio 288Points/6 Games
dedylja [7]
Literally just divide are you slow
5 0
2 years ago
Read 2 more answers
a game consists of randomly choosing a bag (labelled 1, 2 or 3) out of a choice of 100, and then again randomly, picking a ball
Anton [14]

Answer:

hello your question has some missing information attached below is the missing information

answer :  112 black balls

Step-by-step explanation:

Given data:

Each bag contains ; 10 balls

Total number of ball = 100 balls

<u>first: calculate the number of Black balls to be picked from the three bags</u>

From bag 1 = 0.4 * 0.35 * 10 = 1.4 balls

From bag 2 =  0.8 * 0.45 * 10 = 3.6 balls

From bag 3 = 0.3 * 0.2 * 10 = 0.6 ball

Total black balls picked = 5.6

∴ percentage of black balls picked given that each bag contains 10

5.6 / 10 * Total balls available  =  56 balls = 56% of 100 balls

Hence If the player plays this game 200 times the number of black balls he will pick = 56% * 200 =  112 balls

4 0
3 years ago
Other questions:
  • The function C(x)=20x+4,000 represents the cost to produce x number of items. How many items should be produced so that the aver
    7·1 answer
  • The function p(x)= -2000x^2 + 16000x - 5000 models the monthly profit P of a smoothie company, where x represents the price per
    5·1 answer
  • Jennifer bought three buckets at the hardware store. The total cost was $19.95 for all
    14·1 answer
  • -6(1 + 7k) + 7(a + 6k) &lt; -2
    14·1 answer
  • Factor of <br> −21x^2+2x+8
    12·1 answer
  • What is 819021 in expanded form?
    5·2 answers
  • Could i have some help real quick? this is due in an hour and i dont know how to do it
    13·1 answer
  • What is the domain of the inverse of y=4x-3
    6·1 answer
  • 5/3 X + 10/7 = 30/7<br><br> ¿como se resolveria?
    6·1 answer
  • Who baked more cookies per batch?
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!