Examples of How to Find Unit Rate or Unit Price
Ryan purchased 3 apples for $1.80. What is the unit price, or the cost of one apple?
<span>We want to know the price per apple unit so we set up a ratio with the number of apples in the denominator. The total price goes in the numerator. So the fraction is 1.80/3.Complete the division: 1.80 ÷ 3 = .60. You can conclude that the per apple price unit rate is $0.60/1. Ryan paid a unit price of $0.60 per apple (60 cents per 1 apple = .60/1).</span>
The pottery store can make 176 coffee mugs in an 8 hour day. How many mugs can they make in one hour?
<span>We want to know the number of mugs made per hour unit so we set up a ratio with hours in the denominator. The total number of mugs made per day goes in the numerator. So the fraction is 176/8.Complete the division: 176 ÷ 8 = 22. You can conclude that the per hour mug-making unit rate is 22/1. The pottery store makes 22 mugs per hour (22 mugs per 1 hour = 22/1).</span>
Kylie can run 12 laps in 30 minutes. How many laps does she run per minute?
<span>We want to know the laps per minute unit so we set up a ratio with minutes in the denominator. The total laps goes in the numerator. So the fraction is 12/30.<span>Complete the division: 12 ÷ 30 = 0.4. You can conclude that the per minute lap unit rate is 0.4/1. Kylie can run 0.4 laps per minute (0.4 laps per 1 minute = 0.4/1).</span></span>
Answer:
Step-by-step explanation:
Use a distributive property.
<u>Distributive property:</u>

⇒ 6(x-4)=10
<u>First, divide by 6 from both sides.</u>
⇒ 6(x-4)/6=10/6
<u>Solve.</u>
⇒ x-4=5/3
<u>Add by 4 from both sides.</u>
⇒ x-4+4=5/3+4
<u>Solve.</u>
5/3+4
4*3/3+5/3
4*3+5/3
4*3=12
12+5=17
x=17/3
<u>Dividing is another option.</u>
17/3=5.6
<u>x=17/3=5.6</u>
- <u>Therefore, the final answer is x=17=5.6.</u>
I hope this helps you! Let me know if my answer is wrong or not.
So if Tim has 9 and Ryan has 3 fewer then Ryan has 6. So if Leslie has 5 more than Ryan she has 11.
So...
9-3= 6
6+5= 11
:)