1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Bad White [126]
2 years ago
15

Edgar has a business painting Lines on the Highway. His workers can pay online 1/6 of my along every 10 minutes. At the end of a

n eight-hour workday, how many miles of wine will his workers have painted.
Mathematics
1 answer:
geniusboy [140]2 years ago
3 0

Answer:

8 miles

Step-by-step explanation:

In every 10 minutes, the workers paint 1/6 miles

Total number of minutes in 8 hours = 8 *60 = 480

Number of ten minutes in 480 minutes = 48

total miles of wine painted = 1/6 * 48 = 8 miles

You might be interested in
The​ ​cost​ ​to​ ​manufacture​ ​​x​​ ​number​ ​of​ ​chairs​ ​can​ ​be​ ​represented​ ​by​ ​the​ ​function​ ​C(x)=36x .​ ​In​ ​th
bogdanovich [222]
<span>C(x)=2268 means that the cost of </span><span>​manufacture​ 63 chairs is 2268$.

2268/36 = 63 chairs
</span>
4 0
3 years ago
What would 9c-6+c be as an equivalent expression
pshichka [43]
-6+10c 
I think, reorder the terms: -6+9c+c= -6+10c
8 0
2 years ago
Write 36 as a product from it's prime factors, Write the factors in order, from smallest to largest. Please someone help write a
Darya [45]

2x2x3x3

so 2² x 3²

this is the answer

6 0
3 years ago
Simplify 17\24 (i have no clue).... HELP
natulia [17]
It cannot simplified further as 17 is a prime number
5 0
3 years ago
Pls help!
olga nikolaevna [1]

Answer:

$11.25

Step-by-step explanation:

1.25 × 9 = 11.25

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A volleyball player sets the ball in the air, and the height of the ball after t seconds is given in feet by h= -16^2+12t+6. A t
    15·1 answer
  • Need help with #1. The answer is 10 but show work please.
    11·2 answers
  • 3-7*(16/2+3-1)+6 showing this work
    5·1 answer
  • -27=x/2-19 solved for x
    13·1 answer
  • Which unit rate is the lowest price per ounce? Choice A: 6 ounces of raisins for $2.98 Choice B: 13 ounces of raisins for $7.18
    11·2 answers
  • Plz help I'll appreciate it
    6·1 answer
  • What is 7x-4 +6x -4x-x in standard form
    12·1 answer
  • HELPPP PLEASEEEE :) !!!!!
    10·1 answer
  • I really need help with this... Please! I’ll mark you brainliest
    5·1 answer
  • Question 9 of 10
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!