1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
gregori [183]
2 years ago
12

Iqbal Corporation uses the weighted-average method in its process costing system. Operating data for the Painting Department for

the month of April appear below:
Units


Percent Complete with Respect to Material




Beginning work in process inventory..................................


15,300


30%




Transferred in from the prior department during April......


105,800






Ending work in process inventory........................................


6,600


90%




What were the equivalent units for material costs in the Painting Department for April?
Business
1 answer:
Varvara68 [4.7K]2 years ago
7 0

Ce clasă ești sa văd daca te pot ajuta

You might be interested in
In 2018, Firm A extracts 50,000 tons of ore, valued at $100 per ton, using previously existing machinery. Firm B produces 10,000
Lina20 [59]
Hi...…....…?…)....
.mmmk
7 0
3 years ago
Market segmenting is __________.
Mrrafil [7]
Separating people into groups based on their characteristics, problems, needs, and desires
3 0
3 years ago
Allison's Auto Art is a company that applios pinstripes to vehicles. Allison's cost for a basic 1 -color pinstriping job is $35,
valkas [14]

Answer:

C. yes, she still makes a profit by selling the 3-color application.

Explanation:

As for the information provided,

Cost for 1 color pin striping job = $35

Cost for three color pin striping job accordingly = $35 \times 3 = $105

Price charged for pin striping is as follows:

For 1 color = $95

For 3 colors = $175

Even on 3 color striping there is a profit of $70, thus, it should be sold.

As there is no loss, although the profit margin is decreased as a percentage of cost when compare to margin on 1 color pin striping.

Thus, correct option is Statement C.  

3 0
3 years ago
You plan to make six equal, end-of-year deposits over the next six years into an account that will pay you 7% interest annually.
irga5000 [103]
The answer is $27.70 a year
6 0
3 years ago
Moyas Corporation sells a single product for $10 per unit. Last year, the company's sales revenue was $310,000 and its net opera
MissTica

If fixed expenses totaled $108,000 for the year, the break-even point in unit sales was:21, 600 Units

Explanation:

The Break Even Point in units is 21,600units.

We follow the below  steps in order to arrive at the answer:

First we find Total variable costs of Moyas Corporation

<u></u>

<u>Net operating income=Sales-variable cost-Fixed cost</u>

47000=310000-variable cost-108000

Variable cost=310000-108000-47000

Variable Cost=155000

<u>Next we find the number of units sold</u>

<u>No:of unit sold= Total Sales/Selling price per unit</u>

No:of unit sold =310000/10=31,000

<u>Then we find Variable Cost per unit</u>

<u>Variable cost per unit=Total Variable cost/Number of unit sold</u>

Variable cost per unit=155000/31000=5

<u>We calculate Contribution Margin per unit </u>

<u></u>

<u>Contribution Margin per unit =Selling price per unit-Variable cost per unit</u>

<u />

Contribution Margin per unit = 10-5= 5

<u></u>

<u>Finally we calculate Break Even Point (BEP) in units as:</u>

<u>BEP=</u><u>Fixed cost per unit/</u>Contribution Margin per unit

BEP=108,000/5=21600 Units

<u></u>

<u></u>

6 0
3 years ago
Other questions:
  • On December 31, after making a concerted effort, management determined that it will not be able to collect the $1,200 owed to it
    13·1 answer
  • Sylvia is considering investing in one of two bond packages offered to her by different brokers. Broker U suggests that Sylvia b
    7·2 answers
  • Stock in ABC Enterprises has a beta of 1.28. The market risk premium is 7.4 percent, and T-bills are currently yielding 3.6 perc
    9·1 answer
  • Moon lite cafe has a semiannual, 5 percent coupon bond with a current market price of $988.52. the bond has a par value of $1,00
    6·1 answer
  • Which transactions are typically accounted for by using the relative sales value method to calculate unit purchase cost?
    11·1 answer
  • What is the present value (PV) of $50,000 received eighteen years from now, assuming the interest rate is 4% per year
    9·1 answer
  • Flint Corporation purchased from its stockholders 5,200 shares of its own previously issued stock for $254,800. It later resold
    15·1 answer
  • Yazzmine123 are you still there?
    14·1 answer
  • When something is grown and harvested in the same country it is distributed in, it can be considered what?
    11·1 answer
  • For the year ended December 31, Year 1, Fields Company made cash payments of $61,600 for dividends, paid interest of $30,400, pa
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!