1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ANTONII [103]
3 years ago
12

Find the unit rate

Mathematics
1 answer:
Anna71 [15]3 years ago
3 0

Answer:

A.  $5

B.  $7

C.  $40

D.  $4

Step-by-step explanation:

To find the unit rate, you need to divide the cost by the amount.

A.  $25/5 = $5 for a movie ticket

B.  $35/5 = $7 for one yard

C.  $240/6 = $40 for a calculator

D.  $8/2 = $4 for a can of tuna

You might be interested in
During his visit to London, George Orwell decided to ask everyone he talked to whether or not the cameras made them feel more se
bogdanovich [222]

Answer:

84

Step-by-step explanation:

<em>i dont know if this is right or not but basscially you do 60 divided by 5/7 and yea....</em>

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Alex wants to paint the four walls of her new office. The room has dimensions 18 feet by
jekas [21]

Answer:

58

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
10×10×25= show your work please
zalisa [80]
10 ×10 = 100
100 ×25 = 2500
so your answer is 2500
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Name the subset of real numbers that 55 belongs to
AleksAgata [21]
Natural numbers or counting numbers
6 0
3 years ago
Koran is spending $12 on games and rides at another carnival, where a game costs $0.25 and a ride costs $1.
Vlad [161]

Answer:

0.25x+y=12

Step-by-step explanation:

Let

y ----> the number of rides

x ---> the number of games

we know that

The number of rides multiplied by  $1 plus the number of games multiplied by $0.25 must be equal to $12 (the dollar amount Koran is spending)

so

The equation that represent this situation is

0.25x+y=12

5 0
3 years ago
Other questions:
  • In a classroom, the probability that the teacher will chose a boy from 20 students is 0.45. How many students are not boys?
    11·1 answer
  • Please help asap 45 pts
    11·1 answer
  • Tania lived in Columbia and Dominican Republic for a total period of 14 months in order to learn Spanish. She learned an average
    7·1 answer
  • Determine if the equations are intersecting, parallel, or coincident.
    7·1 answer
  • the sum of the squares of the length of all three sides of a right triangle is 200. what is the length of the hypotenuse
    5·2 answers
  • When asked about favorite Thanksgiving leftovers, 9% of the people said turkey and 7100 7 100 said mashed potatoes. Which food i
    12·1 answer
  • Help asap pls and ty
    5·2 answers
  • An angle measures 34 degrees more than the measure of its complementary angle what is the measure of each angle
    5·1 answer
  • What is the value expression of the expression
    9·1 answer
  • Which of the following tables represents a function?
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!