You have to add all the containers together in order to get the total weight.
3+5
8+3.5
11.5+2.75
14.25
So, the total weight of the four containers is 14.25 pounds.
A :
2.88/48 = $0.06 per ounce
B :
3.52/64= $0.055 per ounce
can be rounded to $0.06
C :
the container of 64 ounces for 3.52
or both are the same
Hey!!
the answer is 0.02 !.
if helped, brainliest
Answer:
153.385
Step-by-step explanation:
After the dot it goes tenths,hundreds, then thousands
Image:
the answer is C i belive sorry if i got it wrong i have dislexia idk if i spelt it right