1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
AlexFokin [52]
2 years ago
6

Divide. 0.996 ÷ 0.12

Mathematics
2 answers:
bogdanovich [222]2 years ago
7 0

Answer:

8.3

Step-by-step explanation:

marysya [2.9K]2 years ago
6 0

Answer:

- 0.996 - Percentage increase =

- 0.996 - (12% × - 0.996) =

- 0.996 - 12% × - 0.996 =

(1 - 12%) × - 0.996 =

(100% - 12%) × - 0.996 =

88% × - 0.996 =

88 ÷ 100 × - 0.996 =

88 × - 0.996 ÷ 100 =

- 87.648 ÷ 100 =

- 0.87648 ≈

- 0.88

Step-by-step explanation:

pls brainlsit

You might be interested in
X^2-x-20 how do I write that in factored form
Rufina [12.5K]

Answer:

(x+4)(x-5)

Step-by-step explanation:

You need to find two numbers that multiply to be -20 but add up to be -1.

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
The two dot plots below compare the forearm lengths of two groups of schoolchildren:
Angelina_Jolie [31]

Answer:

Group A, because seven children have a forearm length longer than 10 inches

Step-by-step explanation:

Create the dot plots based on the given information (please see attached images).

Group A = blue dots

Group B = red dots

From inspection of the attached dot plots, we can see that Group A appears to have the longer average forearm length.  This is because 7 children have a forearm length of longer than 10 inches.

To calculate the average forearm length, sum all data values and divide by the total number of data values.

\textsf{Average of Group A}=\dfrac{ 3 \times 10 + 4 \times 11 + 3 \times 12}{10}=11

\textsf{Average of Group B}=\dfrac{ 3 \times 9 + 5\times 10+ 2\times 11}{10}=9.9

Thus proving that Group A has the longer average former length.

7 0
1 year ago
Read 2 more answers
If (82)p = 84, what is the value of p? 2 3 4 6
Brums [2.3K]
Alright, so in order to solve this, we need to isolate the variable. So, we need to simplify the equation. So, we have the equation:
82•P = 84
So, we need to divide both sides by 82 because it is the opposite of multiplication. So, we have :
82•P/82 = 84/82
So, 82•P/82 = 1p = P.
84/82 = P
If You Need Decimal Form, 
84/82 = About 1.02
8 0
3 years ago
I’m confused please help
mart [117]

Answer:

im guessing the answer is 43.7

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
What is the unit rate of $4.20 for 6 muffins
Sergio [31]
Well, you would divide 4.20/6 to find the price of just 1 muffin. 4.20/6 is 0.7, meaning that the price for one muffin is 70 cents.
7 0
3 years ago
Other questions:
  • Mathematics Inclined Week #1: Difficult Category
    12·1 answer
  • There are two 5th grade classes at Jones Elementary School. Mrs. Roberts has 17 girls and 18 boys in her class. Mr. Simpson has
    8·2 answers
  • Robert earns $300 every week. What equation shows the relationship between salary per week (s), number of weeks worked (w), and
    9·1 answer
  • Help , please 2 grado para explicar a mi hijo , muchas gracias
    8·1 answer
  • Which of the following lines is perpendicular to the equation given below?
    6·2 answers
  • Please answer this!!!
    13·2 answers
  • If x varies inversely as y and x=16 when y=5, find x when y=20.
    7·1 answer
  • F(x) = (x^3)-(3x^2)-3x+1<br> factor please
    13·1 answer
  • WILL GIVE BRAINLIEST
    6·1 answer
  • -1-2•[(-1)+5)} I am so lost on these math problems
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!