The amount of money spent on a pizza for club activities varies directly with the number of pizzas bought. If $135 will pay for
fifteen pizzas, then how many pizzas can be bought with $252?
1 answer:
Answer:
28 pizzas can be bought
Step-by-step explanation:
you have to find the unit rate of the pizzas.
so 135 divided by 15 which is 9
and then you divide 252 by 9
You might be interested in
Debit equipment and credit capital
Answer:
is there a passage or sum?
Step-by-step explanation:
Answer:
Step-by-step explanation:
The 7 is in the Ones place
Answer:
11n - 5
Step-by-step explanation: