1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Minchanka [31]
3 years ago
10

The amount of money spent on a pizza for club activities varies directly with the number of pizzas bought. If $135 will pay for

fifteen pizzas, then how many pizzas can be bought with $252?
Mathematics
1 answer:
DENIUS [597]3 years ago
8 0

Answer:

28 pizzas can be bought

Step-by-step explanation:

you have to find the unit rate of the pizzas.

so 135 divided by 15 which is 9

and then you divide 252 by 9

You might be interested in
There are 5 red marbles and 7 blue marbles in a bag What is the ratio of blue marbles to red marbles?
mash [69]
Correct Answer would be: 5/7
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Write an expression for this phrase.<br> 2. A third of a number n
Leona [35]
A third of a number n 

= \frac{1}{3} * n =  \frac{1}{3} n =  \frac{n}{3}
5 0
3 years ago
Can someone help my cousin? hes in 5th grade and im not sure if im right with this question. :)
agasfer [191]

Answer: 2.25 = 18.90

Step-by-step explanation: Hope This Helps

7 0
3 years ago
!!30 points!!<br> Are points A, B, and E collinear or noncollinear?
NeX [460]

A. Noncolinear

ABE although they are in the same side, but they don't lie on the same line.

so its a noncolinear.

7 0
4 years ago
Dedra used coupons 6 times at the store last month.
AVprozaik [17]

Answer:

The mean is 42, rounded to the nearest cant would be 42.00. IF this helped subscribe to Amiredagoat Yt

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • The tree house will be 8 feet off the ground. Peter will hang a rope, with knots tied for foot holds. Each knot uses an addition
    11·1 answer
  • PLEASE ANSWER ILL MAKE YOU BRAINLIEST 2 questions
    8·2 answers
  • Say I buy a violin for $860 and I have to pay 7% sales tax, how much do I pay in all
    10·2 answers
  • Order these numbers from least to greatest. 6.374, 6 4/9, 127/20, 6.39
    12·1 answer
  • Solve algebraically for all values of x
    13·1 answer
  • Camilias as backyard is in the shape of a rectangle and has a length of 16.5 feet. It costs her $976 to fence in the yard. If fe
    14·1 answer
  • I need help plz and fast
    9·2 answers
  • Solve this puzzle first and you get brainly
    7·2 answers
  • Help with Questions 4 and 5!<br> Will mark Brainliest for the best and accurate answers!
    7·2 answers
  • An investor bought 700 shares of stock, some at $2.25 per share and some at $2.75 per share. If the total cost was $1825.00, how
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!