First you collect the like term then variable one side coefficient one side and constant
Answer: The cost of 1 bottle of juice is $0.33 or 33 cents.
Step-by-step explanation: Divide the total cost by the amount of bottles of juice to find how much each bottle costs.
= 0.33
2 cups of dog food is 194 grams and 3 cups is 291 grams.
The dog needs 220 grams. So at most 3 cups of dog food. Wish I could simplify more but I can't. sorry.
Answer:
Daisy
Step-by-step explanation:
Daisy:
12/4=3
3*5=15 white beads
Mindy:
12/6=2
2*7=14 white beads
The question is asking to choose among the following choices that state the statement that is best described the expression 7x2y and base on my research and understanding, I would say that the answer would be "the sum of two product." I hope you are satisfied with my answer and feel free to ask for more