1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
sesenic [268]
3 years ago
9

F(x) = 4 - 2x – 2x3 g(x) = x² + 7x-9 Find f(x) + g(x).

Mathematics
1 answer:
Orlov [11]3 years ago
3 0

Answer:

-2x^3+x^2+5x-5

Step-by-step explanation:

f(x) = 4 - 2x – 2x^3

g(x) = x² + 7x-9

f(x) + g(x)=4 - 2x – 2x^3+ x² + 7x-9

Combine like  terms

f(x) + g(x) = -2x^3+x^2+5x-5

You might be interested in
Nancy has a bank account that has a balance of $320 and allows for a maximum of 6 deposits per month. She has decided that each
Dominik [7]

Answer:

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Find each unit price which is the better buy explain electrical wire $1.89 for 3 ft 89 for 18 in
wel

Answer:

It all comes down to simplifying it to inches and price so id 18 in” is 0.89 cent’s thats every inch of that 18 is about 4 cents a in” and a $1.89 3 feet is about 5 cent’s

Step-by-step explanation:

So is the first would be a better deal because it is one cent cheaper!

8 0
2 years ago
Two consecutive integers have a sum of 49. Find the integers.
Deffense [45]

Answer:

24 and 25

Step-by-step explanation:

  1. 24 + 25 = 49

I hope this helps!

4 0
3 years ago
Directions: Find the unit rate with the second given unit in the denominator.
aev [14]
Hi there,

OK were finding the unit rate for 60.00 dollar for 8 pizzas frist we divide 

60.00/8=7.5

OK so that the answer $7.50 per pizza<span />
8 0
3 years ago
Which of the following numbers are between 0.40 and 0.47
avanturin [10]
I think it would be D hope it helps!!!
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • The area of a rectangle is 10 cm^2. One side of the rectangle is x cm. Express the perimeter of the rectangle in terms of x and
    14·1 answer
  • Please, Answer Thank you!
    6·1 answer
  • Misty has 36 pairs of shoes arranged on a number of shelves
    7·1 answer
  • Helppppp!?..............
    13·1 answer
  • Can someone please help me I need it quick please . Just need the answer please
    11·1 answer
  • Help me answer this pls​
    15·1 answer
  • Explain in words how to use the side lengths of a triangle to determine if the triangle is a right, acute, or obtuse triangle.
    12·1 answer
  • Store A is offering four bottles of nail polish for $15. Store B is offering six bottles of polish $21. Find the cost per bottle
    14·1 answer
  • F(x)=5x-3<br> F(5)=<br> What the answer ???ASAP
    15·1 answer
  • 2.1.PS-8
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!