1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
KiRa [710]
3 years ago
13

The family has crops growing on 15 acres of their farmland. At the beginning of the growing season, Jayleen and Wyatt ride a tra

ctor to prepare the soil and plant the seeds. IF it takes them 1.5 hours to plant one acre, how many hours will it take them to plant all 15?
Mathematics
1 answer:
belka [17]3 years ago
3 0

Answer:

10

Step-by-step explanation:

Given:it takes them 1.5 hours to plant one acre.

So, in order to plant all 15 acres it would take

15/1.5 = 10 hours

You might be interested in
Been stuck on this question for 20 minutes, can someone please help.
Alexeev081 [22]

I'm sorry m8 the only options I can give you is life or death. also can u give me brainliest many thank xoxo

6 0
2 years ago
PLS HELPP <br>pls answer all! pls show work <br>​
ICE Princess25 [194]

Answer: middle one = 4/4 + 1 + 2 =3

Step-by-step explanation:

4/4 also equals one so x=4    1+2=3

4/4=1  

7 0
3 years ago
Brody bought 17 chicken wings for $37.40. What's the unit cost of one wing?
lana [24]

<u>2.2</u>

Question:

Brody bought 17 chicken wings for $37.40. What's the unit cost of one wing?

Solution given:

17 chicken wings = $37.40

1chicken wings =$37.40/17*1=$2.2

<u>2</u><u>.</u><u>2</u>

7 0
2 years ago
How can 26n-7m+4(10n-6m)
Olenka [21]

Answer:

66n-31m

Step-by-step explanation:

26n-7m+4(10n-6m)

26n-7m+40n-24m

66n-31m

3 0
2 years ago
I will mark you the brainliest help plesdd
Reil [10]
The slope of Line B is -1/5
7 0
2 years ago
Other questions:
  • What was the average temperature for the month of April in Washington D.C?
    11·2 answers
  • Which statement describes how the graph of the given polynomial would change if the term 2x5 is added?
    13·2 answers
  • Which statement could be used to explain why f(x)=2x-3 has an inverse relation that is a function
    8·2 answers
  • 2 angles of a triangle are the same size. the 3rd is 3 times as large as the 1st​
    11·1 answer
  • Factor finder for 42
    6·1 answer
  • The scale on a map is 1 cm = 30 km. The map distance between two towns is 3.5 cm. What is the actual distance between the two to
    6·1 answer
  • 10.3 divided by 1.4 =what
    10·2 answers
  • A truck holds 48,000 pounds of sand.
    5·2 answers
  • An 8-pack of candy bars costs $7.28. What is the unit price?<br> plz help
    13·1 answer
  • What is the median value of the data set shown on the line plot?
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!