1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
MakcuM [25]
3 years ago
11

I just do not understand how to answer this questions (not a test brainly)

Mathematics
2 answers:
Rudik [331]3 years ago
7 0

Answer:

200

Step-by-step explanation:

80% bought a drink

30% bought a snack

30% is said to be 120 people

So 60% would be 240 (30%x2)

To find the remaining 20% we need to find out how much one part will be so:

120÷30 is 4

20x4=80

240+80= 320

320-120=200

correct me if I'm wrong

goblinko [34]3 years ago
6 0

Answer: その店はスナックよりも96杯多い飲み物を売った。

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Determine the equation for the given line in
Orlov [11]

Answer:

They are all in slope and intercept form already

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
50 Points mark brainly, Which system of equations is satisfied by the solution shown in the graph?
alexira [117]
The answer is the 4th option, 
x+y=6 and x-y= -10
7 0
3 years ago
IT'S WORTH 50 POINTS!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Slav-nsk [51]
They will be back together at:
10:20 am
6 0
3 years ago
What is a definition of a Line ?
solmaris [256]

Answer:

<u><em>noun</em></u>

1. a length of cord, rope, wire, or other material serving a particular purpose.

2. a long, narrow mark or band.

<u><em>verb</em></u>

1. stand or be positioned at intervals along.

2. mark or cover with lines.

4 0
3 years ago
Cara has $25 to buy dry pet food and treats for the animal shelter. A pound of dog food cost $2 and treats are $1 apiece. If she
nordsb [41]
<span>If dog food costs $2 a pound and Cara buys 9 pounds, her expenditure on dog food is 9 x 2. This makes $18. If she has a total budget of $25 and spends $18 on dog food, she has $7 left over for treats (25 - 18 = 7). At $1 each, she can buy up to 7 treats.</span>
5 0
2 years ago
Other questions:
  • please help and show me how you got the answers. Thank you in advance!! i really need help on this problem!
    10·1 answer
  • Zach has two savings accounts with a total of $9,000
    11·1 answer
  • How to mske a ten to find 17_8<br>​
    10·1 answer
  • In the problem 6 to the power of 2 6 is called the ? and the 2 is the ?<br><img src="https://tex.z-dn.net/?f=%7B6%7D%5E%7B2%7D%2
    8·2 answers
  • Wich type of statement has the form "if a,then b?
    15·2 answers
  • The unit price of a 128 ounce jug of milk is 4.8 cents per ounce. A 64 ounce cartoon of milk has a unit price of 5.1 cents per o
    5·2 answers
  • PLEASE HELPPP
    15·1 answer
  • Write a real-life word problem that matches the equation ( 1 5 ) ÷ 3 =
    15·2 answers
  • By what number would you multiply both sides of the equation to solve it?<br><br> m/-3 =25
    5·1 answer
  • You can rewrite the trajectory equation as y = -16(x-1)^2 + 19
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!