1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Digiron [165]
2 years ago
13

Each day a company used 2 / 8 of a box of paper. How many would they have used after 5 days?

Mathematics
2 answers:
nlexa [21]2 years ago
5 0

Answer:

1 1/4 boxes of paper

Step-by-step explanation:

2/8*5

Lubov Fominskaja [6]2 years ago
3 0

Answer:

Now to secrtly stalk this man

Step-by-step explanation:

You might be interested in
★write the pair of integer in which multiplication is -45 and difference is 12.
vladimir1956 [14]

Answer:

(3 and 15)

Step-by-step explanation:

If the product of both of these two numbers needs to be a negative 45 then there are no pair of integers that comply with both requirements.

If the multiplication in the question is wrong and it is a positive 45 then the pair of integers that would comply with these requirements would be (3 and 15). Multiplying this pair together would give you 45 and the difference between them is also 12 meaning it complies with both requirements that were asked for in the question.

5 0
2 years ago
Please help me round 34,699 to the nearest ten thousand
Serhud [2]
Okay so rounding to the ten thousand will mean you are looking at the 3 and looking behind it, the 4 is behind the 3 in 34,699 and 0-4 we round down so the nearest 10,000 is 30,000. ANSWER: 30,000
4 0
3 years ago
Mr Hughes is competing in the Mr. Legs campaign to raise money for the coral shores high school scholarship fund. On the first d
lakkis [162]
<span>The number of dollars collected can be modelled by both a linear model and an exponential model. To calculate the number of dollars to be calculated on the 6th day based on a linear model, we recall that the formula for the equation of a line is given by (y - y1) / (x - x1) = (y2 - y1) / (x2 - x1), where (x1, y1) = (1, 2) and (x2, y2) = (3, 8) The equation of the line representing the model = (y - 2) / (x - 1) = (8 - 2) / (3 - 1) = 6 / 2 = 3 y - 2 = 3(x - 1) = 3x - 3 y = 3x - 3 + 2 = 3x - 1 Therefore, the amount of dollars to be collected on the 6th day based on the linear model is given by y = 3(6) - 1 = 18 - 1 = $17 To calculate the number of dollars to be calculated on the 6th day based on an exponential model, we recall that the formula for exponential growth is given by y = ar^(x-1), where y is the number of dollars collected and x represent each collection day and a is the amount collected on the first day = $2. 8 = 2r^(3 - 1) = 2r^2 r^2 = 8/2 = 4 r = sqrt(4) = 2 Therefore, the amount of dollars to be collected on the 6th day based on the exponential model is given by y = 2(2)^(5 - 1) = 2(2)^4 = 2(16) = $32</span>
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Four DVDs cost $84. If each DVD costs the same, how much does one DVD cost
nignag [31]

Answer:

one dvd costs $21

4 0
2 years ago
The table represents a function.
Amiraneli [1.4K]
The answer is less than :)
4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • a jet travels 520 miles in 5 hours at this rate how far could the jet fly in 11 hours what is the rate of speed of the jet
    6·1 answer
  • Solve the system of equations and choose the correct ordered pair. 2x+4y=16 2x-4y=0
    13·1 answer
  • 16^0.25 radical form
    8·1 answer
  • With a headwind, a plane traveled 390 mi in 1.5 h. Let x represent the plane’s speed (excluding wind speed) and let y represent
    7·1 answer
  • Oxnard Petro Ltd. is buying hurricane insurance for its off-coast oil drilling platform. During the next five years, the probabi
    6·1 answer
  • What is the unit price of a can of cat food if 3 cans cost $2.41? How much does one can cost? round to the nearest cent, only to
    5·1 answer
  • At a school number of boy:number of girls is in the ratio 11:9
    6·1 answer
  • Follow me my disciples.<br><br> We got stalkers in our cha-ts.
    14·1 answer
  • Last year at RT University, the ratio of the number of
    9·1 answer
  • A board 18 inches long is cut into two pieces in the ratio 1:2. Find the length of each piece.
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!