1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
neonofarm [45]
3 years ago
11

56 : 16 kg rate in the lowest term

Mathematics
2 answers:
NeX [460]3 years ago
4 0

Answer:

Step-by-step explanation:

56 divided by 15 equals 3.5, so it's 3.5:1

vredina [299]3 years ago
4 0

Answer:

I think it will be 7 : 2

Step-by-step explanation:

I divided both sides by 8

You might be interested in
ILEGIT NEED HELP BADDDDDDD
sergiy2304 [10]

Please restore my faith in humans and try to understand this concept

3 0
2 years ago
What is the answer to this equation <br> 40-32/8+5•-2
KiRa [710]

Answer:26

Step-by-step explanation

7 0
3 years ago
adam used the three fraction s to make a circle graph and colored each a different color. what fraction of the graph is not colo
Luba_88 [7]
1/3 is your answer......
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
In Navada, sales tax are 6.18%. what is the tax on items that total $111.39 before tax?
Harrizon [31]
The answer would be $104.5 
4 0
2 years ago
Read 2 more answers
According to the Census Bureau, in 2014 California had an estimated population of 3.88 x 10^7 and Wyoming had an population of 5
Verdich [7]
The population of California is 3.88 x 10^7 - 5.84 x 10^5 = 3.82 x 10^7 more than the population of Wyoming. Alternatively the population of California is 3.88 x 10^7 / 5.84 x 10^5 = 66 times the population of Wyoming. 

Thank you for posting your question here at brainly. I hope the answer will help you. Feel free to ask more questions.
8 0
3 years ago
Other questions:
  • 40=9x-5. <br>X=<br><br>liner equation
    10·2 answers
  • Answer this for 99 points<br><br> 300 x 200 x 1000^ 30
    12·2 answers
  • Ordered pair is a solution of<br> y=22−9x.
    14·1 answer
  • I need help really bad
    6·1 answer
  • A truck can be rented from Company A for ​$150 a day plus ​$0.40 per mile. Company B charges ​$80 a day plus ​$0.90 per mile to
    11·1 answer
  • What is the unit rate for Bill's boffo bagel?​
    11·1 answer
  • Write in normal form 2.8 x 10⁶ ?
    9·2 answers
  • Help nedeeeddddddddd
    14·2 answers
  • What is the rule for the reflection?
    8·2 answers
  • Whos good at geometry? well feel free to help!
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!