1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
JulijaS [17]
3 years ago
6

Draw the image of △ABC under a translation by 1 unit to the left and 5 units up.

Mathematics
2 answers:
neonofarm [45]3 years ago
6 0
On all points a,b,c move one unit to the left and five units up and draw a dot where it ends. then connect all 3 points to get the translation
Helga [31]3 years ago
4 0

Here’s a crude drawing of what a translation should look like, in case if you want to know.

You might be interested in
Help me I need to know this answer tomorrow I am having a exam for maths
kati45 [8]

Answer:

49756

Step-by-step explanation:

you subtract 53207-3451 and you'll get 49756 there's your answer

8 0
3 years ago
Solve for x in -14x⁴ - 8x³ = 32​
gayaneshka [121]

Answer:

No solutions

Step-by-step explanation:

There can be no solutions to your question

7 0
3 years ago
A pack of pencils, p, costs $1.99. A school buys $129.35 worth of pencils.
rosijanka [135]

Answer:

p=65. the value of p is the amount of pencils packs.

Step-by-step explanation:

1.99p=129.35

129.35/1.99=65

6 0
3 years ago
.!.$.!.!.’!!.!!.!.!need help
artcher [175]

oml! ill try give me a min tho

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the distance from -12 to 88?
nasty-shy [4]

Answer:

100

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • 3 solutions for equation <br> y=7x
    14·1 answer
  • John had 2⁄3 of his homework complete, Sarah had 5⁄10, Alex 7⁄8, and Michelle 1⁄2. Who completed the most of the homework assign
    15·1 answer
  • Red, green, and white jellybeans are combined in a ratio of 5:4:3, respectively. What is the ratio of green jelly beans to the t
    15·1 answer
  • Nadia charges $7.50 an hour for babysitting. She babysits 18.5 hours the first week of the month and 20 hours the second week of
    11·1 answer
  • According to the American Heart Association considerations for selecting an exercise program should be:
    7·2 answers
  • A store is having a sale on jelly beans and trail mix. For 6 pounds of jelly beans and 2 pounds of trail mix, the total cost is
    15·1 answer
  • I need help figuring out the coordinate planes of these points ASAP.
    13·1 answer
  • Elijah bought 3 3/4 pounds of groind hamburger meat for $11.00. What is the price per pound of the ground hamburger meat. Roind
    6·2 answers
  • 12th term in sequence 23,43 ,63,83​
    14·2 answers
  • 3y+7&lt;2-y help doing a test rn please help fast
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!