I think it is 30.48 because i looked it up
Answer:
1 + (11-4)^2 +3x5
Step-by-step explanation:
1 + (11-4)^2 +3x5
1 + (7)^2 + 3 x 5
1 + 49 + 15
50 + 15 = 65
unit rate: $7.45/2.5 lbs of steak
--------------------------------
reduced:
7.45 dollars /2.5 pounds
GCF=0.5
7.45/0.5=14.9$
2.5/0.5=5
unit rate:
$14.9/5 pounds
Step-by-step explanation:
A: Andrew has 45 bricks and he uses 1/3 of them to build his house. He then divides the amount of bricks he has by 1/6 for his friend to have to build his shed. He all together needs to buy 272 bricks.
B:I honest to God don't know what that would be
C:45 is the number of bricks Andrew currently has. He only needs 1/3 of them and he needs 1/6 of that for his friend
The answer is 96.
24 divided by 4 is 6.
4 times 24 equals 96. there is 4 quarts in a gallon.