1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
amm1812
3 years ago
13

Select the solution(s) of log2x=1−log(x+4).

Mathematics
1 answer:
mart [117]3 years ago
7 0

Step-by-step explanation:

log2x = 1 - log(x+4)

log2x = log10 - log(x+4)

log2x = log[10/(x+4)]

2x = 10/(x+4)

2x(x+4) = 10

2x² + 8x - 10 = 0

÷2 both sides of equation

x² + 4x - 5 = 0

(x+5)(x-1) = 0

x = -5, 1

x isn't be -5 because logA, A need to be > 0

So, x value is 1

You might be interested in
PLZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ HELP ME THIS IS SO CONFUSING AND I DON'T UNDERSTAND ANYTHING PL
Leto [7]

Answer:

i got -2y + 3/2 x + 7/4

so I think is d

5 0
3 years ago
What is the area?<br> 5 yd<br> 2 yd<br> 10 yd<br> square yards
pickupchik [31]
The area in yards is 5
5 0
3 years ago
Jared has a wooden board that is 11 ft long. He wants to cut it into 2 pieces so that the longer piece is 4 ft less than 4 times
Kaylis [27]
X+y=11

x is longer than y
x>y
x is 4 less than 4 times y
x=-4+4y

sub back
x+y=11
-4+4y+y=11
-4+5y=11
add 4 to both sides
5y=15
divide both sides by 5
y=3

sub back
x=-4+4y
x=-4+4(3)
x=-4+12
x=8

the pieces are 8ft and 3ft
4 0
3 years ago
Cherries cost $5 for 2 pounds and $7.50 for 3 pounds. Question: a. What is the cost per pound? b. Is it constant? c. If you were
Fittoniya [83]
A. 1 pound of cherries costs 2.50

B. Yes it is constant

C. I believe that you would put cost on the y and lbs on the x
E. 5 lbs of cherries = 2.50 x 5 = $12.50

8 0
3 years ago
Please help me with 2 and 3.
Marianna [84]

Answer:

765

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • 15 more than 3 times a number is at most 7
    7·1 answer
  • Factor completely<br> <br> 8x^2(5x+2)+5x+2
    5·1 answer
  • Please help with this question I’m almost done
    9·2 answers
  • What is the answer to this problem???
    14·1 answer
  • On a coordinate plane, a line goes through (0, negative 1) and (3, 1). A point is at (negative 3, 0).
    14·2 answers
  • Solve each equation for the specified variable E = l(r + R): for r
    12·1 answer
  • Instructions: Given the vertex of a quadratic function, find the axis
    11·1 answer
  • What is the lowest value of the range of the function
    12·1 answer
  • What is the slope of the line that passes through the points (7,-6) and (4, -6)?
    11·1 answer
  • Which model represents the product 3/4 x 1/3
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!