1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
mafiozo [28]
2 years ago
10

The weight, in pounds , of Mike's five pet dogs are listed below.What is the mean absolute deviation (MAD) of the weights?

Mathematics
2 answers:
madreJ [45]2 years ago
7 0

Answer:

it would be 32

Step-by-step explanation:

you would add them all up then divide it by five

navik [9.2K]2 years ago
5 0

Answer: The answer is 32

You might be interested in
Susan makes 5 fruit cups for the picnic. In each cup, she has 5 strawberries and 3 kiwis. Joanna uses the same number of total f
zzz [600]

Answer:

2

Step-by-step explanation:

My teacher went over this problem, it's 2.

4 0
2 years ago
I need help, can someone help
saw5 [17]
The answers on the right are in reverse order to the questions on the left.

I find it easier to see if I have a picture.

7 0
3 years ago
The Martins’ van can hold up to 8 passengers. Debbie writes the inequality p < 8, where p is the number of passengers that ca
Salsk061 [2.6K]

Answer:

Debbie should have included 8 as a possible choice. The correct inequality is p < 9.

Step-by-step explanation:

Given

Passengers = Up to 8

Required

Determine why p < 8 is incorrect and make corrections

The inequality p < 8 means that the van can hold less than 8 passengers.

To make correction, the digit 8 has to be included in the inequality.

This can be written as:

p orp \le 8

<em>Base on the given options, option (c) best answered the question.</em>

4 0
2 years ago
Is borrowing money a <br><br> Delegated power <br> Reserved power <br> Concurrent power
grin007 [14]
I believe that it is a concurrent power
8 0
3 years ago
A florist sells 3 dozen bunches of flowers for $78. whites the cost per flower?
steposvetlana [31]
3x12= 36 flowers for $78

78/36 = $2.16 per flower
4 0
2 years ago
Other questions:
  • Trevor is analyzing a circle, y2 + x2 = 49, and a linear function g(x). Will they intersect?
    11·2 answers
  • Find n so that number sentence below is true and explain your answer, referencing the relevant properties of exponents
    12·1 answer
  • Please help :’).......
    7·2 answers
  • Toyland is having a sale all items are 20% off how much will you save on an item that usually sells for $45.
    13·2 answers
  • Which of the following transformations appears to be a dilation? HELP ASAP!
    6·1 answer
  • hey guys i really need help with this is for the MOSL in my class how do i find the tax of a question
    10·2 answers
  • Rates unite rates and ratios <br><br> 50 candles in 4 boxes
    6·1 answer
  • What is 2% of 8386 thanks..
    15·2 answers
  • the temperature was -6 f. it rose so that the temperature was 0 f. what represents the change in temperature
    14·1 answer
  • the population of red tailed squirrels in Oklahoma is currently estimated to be 2.5 million and is expected to grow at an annual
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!