1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
olasank [31]
3 years ago
14

Help me please its urgent

Mathematics
2 answers:
Alexeev081 [22]3 years ago
8 0
13 degrees if that’s the question
jek_recluse [69]3 years ago
3 0
Um division divide the letters
You might be interested in
For what value of b do the lines bx+3y=10 and x–2y=4 intersect at a point on the x-axis?
schepotkina [342]
Since we need to find the point at which the 2 lines intersect at the x-axis, we need to find where the 2nd line intersects the x axis, by plugging in y=0.

x-2(0)=4
x=4
Therefore, at (4,0).

Now we plug in (4,0) at the first equation.
4b+3(0)=10
4b=10
b=5/2

Therefore, at b=5/2
7 0
3 years ago
How to find the area
SOVA2 [1]

Answer:A=bh

Step-by-step explanation:A triangle is A=1/2 bh

A recetangle is A=bh

A trapezoid is A=1/2 h(b1+b2)

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
If John is driving 70 mi/hr and Jim is driving 50 ft/min, who is driving faster?
lapo4ka [179]

Answer:

  John

Step-by-step explanation:

70 mi/(60 min) ≈ 1 1/6 mi/min.

1 1/6 miles is significantly farther than 50 ft, so John is driving (much) faster.

3 0
3 years ago
Find the sum of (x + 5)<br> and (2x + 3)
baherus [9]
I believe it’s 3x + 8.
7 0
3 years ago
A bookstore had 60 copies of a magazine. Yesterday, it sold 1/3 of them. Today, it sold 1/4 of what remained. How many copies do
lara [203]

Answer:

30

Step-by-step explanation:

1/3 of 60 is 20

40 would be left

1/4 of 40 is 10 so 30 would be left

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Lisa gives child(x) and adult(y) haircuts in her salon. She charges $10 for a child and $40 for an adult haircut. Her goal is to
    9·2 answers
  • If a seamstress is paid $7.85 per hour and works 18.75 hours in one week, solve for the amount of pay she gets for that week. A.
    12·1 answer
  • Please help me, I can help you with science​
    14·1 answer
  • Khalil bought a new book that has 300 pages.He wants to finish reading it in 8 weeks.He reads the same number of pages each week
    13·1 answer
  • The monthly gross receipts for the ABC Copy Creation house amounted to $20,834.34. Unfortunately, the expenses amounted to $18,7
    11·1 answer
  • I was thinking B am I correct?
    9·2 answers
  • Help 0-0-0-0-0-0-0-0-0-0-0-0-0-0
    8·2 answers
  • PLease help me find the unit rate for $140 for 18 ft
    7·1 answer
  • Is the following relation a function? (1 point)<br><br> yes<br> no
    13·1 answer
  • 0.20m + 1(50-m) = 0.60(5)<br> 0.80m + 0(50-m) = 0.40(5)<br> please solve for m
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!