1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
klasskru [66]
2 years ago
8

A 2-quart carton of sour cream costs $4.32. What is the price per cup?

Mathematics
1 answer:
damaskus [11]2 years ago
6 0

Answer:

0.54 cents

Step-by-step explanation:

4 cups per quart = 8 cups per 2 quarts

4.32/8 = .54

You might be interested in
Match the given angle pair to their relationship using the figure beloe​
hoa [83]

Answer:

Vertical: 1

corresponding: 3

alternate interior: 2

alternate exterior: 4

6 0
2 years ago
Graph the solution if the this inequality 4/9x-10>x/3-12
cupoosta [38]

You want to isolate the x-term from the constant term, so you can subtract x/3 and add 10. This gives you

... 4/9x -10 -x/3 +10 > x/3 -12 -x/3 +10

... 1/9x > -2 . . . . . . collect terms

Now, you can multiply by 9 to see the condition on x.

... 9(1/9x) > -2(9)

... x > -18


On the x-y plane, the graph of this will be a dashed line at x=-18, and the half-plane to the right of that line will be shaded.


On a number line, there will be an open circle at x=-18, and the number line to the right of that circle will be marked (bold, colored, shaded, whatever).

4 0
2 years ago
you are shopping for jeans. city express sells 3 pairs of jeans for $61. denim planet sells 2 pairs of jeans for $73. new thread
Kipish [7]
To find the best deal find the unit rate.
City express unit rate for pants per dollars is 1 pair : $20.33
Denim Planet unit rate is 1 pair : $36.50
New Threads Unit rate is 1 pair : $27.50
So City Express is the best deal

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Shannon graphed the system of equations. 7x – 4y= –8 y = y equals StartFraction 3 over 4 EndFraction x minus 3.x – 3 A coordinat
katovenus [111]

Answer:

its (-5 -5.9)

Step-by-step explanation:

i got id right on edg

3 0
3 years ago
An airplane travels 2416 kilometers against the wind in 4 hours and 2896 kilometers with the wind in the same amount of time. Wh
oee [108]

Answer: the rate of the plane in still air is 664 km/h and the rate of the wind is 60 km/h

Step-by-step explanation:

Let x represent the rate of the plane in calm air.

Let y represent the rate of the wind.

An airplane travels 2416 kilometers against the wind in 4 hours. This means that the total speed with which the plane flew is (x - y) mph.

Distance = speed × time

Distance travelled by the plane while flying against the wind is

2416 = 4(x - y)

Dividing both sides of the equation by 4, it becomes

604 = x + y- - - - - - - - - - - 1

It flew 2896 kilometers with the wind in the same amount of time.. This means that the total speed with which the plane flew with the wind is (x + y) mph.

Distance travelled by the plane while flying with the wind is

2896 = 4(x + y)

Dividing both sides of the equation by 2, it becomes

724 = x + y- - - - - - - - - - - 2

Adding equation 1 to equation 2, it becomes

1328 = 2x

x = 1328/2

x = 664

Substituting x = 664 into equation 2, it becomes

724 = 664 + y

y = 724 - 664

y = 60

5 0
3 years ago
Other questions:
  • A company has determined that its weekly profit is a function of the number of items that it sells. Which equation could represe
    9·2 answers
  • Which statement is true about the equation fraction 3 over 4z − fraction 1 over 4z + 3 = fraction 2 over 4z + 5?
    15·2 answers
  • khan academy is giving me only this explanation but won't go into detail and I cannot understand it for the life of me. how do I
    8·1 answer
  • If 3 apps cost 12$ how how much would 5 cost
    12·1 answer
  • Solve each system by elimination.<br><br> (Help! I’ll mark you brainly)
    11·1 answer
  • A race walker completed a 7.7 mile walk in 2.2 hours. What is the walker's speed?
    12·2 answers
  • Is this correct so far
    15·2 answers
  • The bar graph shows a company's income and expenses over the last 5 years
    5·1 answer
  • Evaluate if f(x)=x+8+15,g(x)4x-2andh(x)=x-5x-14
    14·1 answer
  • Station at any time?<br> OA. 100<br> OB. 80<br> OC. 40<br> OD. 20
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!