1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
klasskru [66]
3 years ago
8

A 2-quart carton of sour cream costs $4.32. What is the price per cup?

Mathematics
1 answer:
damaskus [11]3 years ago
6 0

Answer:

0.54 cents

Step-by-step explanation:

4 cups per quart = 8 cups per 2 quarts

4.32/8 = .54

You might be interested in
Mr cho drives 45 miles in 1 hours.if her speed stays constants, how many hours will it take for her to drive 405 miles
-Dominant- [34]
With constant speed it will take her : 405 ml / 45= 9 hours of drive
6 0
3 years ago
What is the fraction 5 1/6 expressed as a percent? Enter your answer in the box
sammy [17]
The answer would be 516.66666667 is your answer have a very nice day
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
PLEASE HELP ME ILL GIVE BRAINLIEST SELECT ALL THAT APLY!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
fenix001 [56]

y\cdot \:2\frac{1}{2} = 2\frac{1}{2}=\frac{2\cdot 2+1}{2}=\frac{5}{2} =\frac{5y}{2}

a) 2y+\frac{1}{2}=\frac{4y+1}{2}

b) 2y+\frac{1}{2}y=\frac{5y}{2}

<h3><em>So b) is the expression that is equivallent.</em></h3><h3><em></em></h3><h3><em></em></h3><h3><em>Hope I helped you!</em></h3><h3><em>Success!</em></h3>
8 0
3 years ago
Two times a number minus six another number is six. Two times the first number added to three times the other number is twenty f
expeople1 [14]

Answer:

First Number: 2

Step-by-step explanation:

You need to work backwards, as an algebraic equation.

24 ÷ 3 = 8

8 ÷ 2 = 4

4 × 2 = 8

8 - 6 = 2

The first number is 2.

- Educationist

4 0
2 years ago
Jake has 78 toy cars 49 are red and the rest are green how many cars are green​
fredd [130]

Answer:

29

Step-by-step explanation:

Subtract 78 by 49, you would get 29.

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • 2/3miles equal to how many ft
    5·2 answers
  • 6 Hundreds 3 Tens 17 Ones in Standard Form
    15·2 answers
  • An equivalent fraction for 2/3 is ____
    6·2 answers
  • a recipe calls 1 2/3 cups of brown sugar for the granola bars and 1 q/3 cups of brown sugar for the topping. Dara has 3 1-4 cups
    12·1 answer
  • A=6b solve for b please​
    6·1 answer
  • Taryn collected data for the rain collected over a number of days in various cities. Which of the data sets represents a scatter
    11·1 answer
  • Victoria's favorite cookie recipe uses 170 grams of butter for every 250 grams of flour. Victoria's daughter made cookies using
    9·2 answers
  • Help plz I don’t have a lot of time what is the answer explain to me plz?!!! Plz don’t send a file it won’t work!
    11·1 answer
  • Linear Equation: y = 5x + 5 No links please!
    6·1 answer
  • There are y cupcakes in the class. It is two more than 4 times the number of donuts (X). How many donuts are there in the class?
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!