A 2-quart carton of sour cream costs $4.32. What is the price per cup?
1 answer:
Answer:
0.54 cents
Step-by-step explanation:
4 cups per quart = 8 cups per 2 quarts
4.32/8 = .54
You might be interested in
With constant speed it will take her : 405 ml / 45= 9 hours of drive
The answer would be 516.66666667 is your answer have a very nice day
a)
b)
<h3><em>
So b) is the expression that is equivallent. </em></h3><h3><em>
</em></h3><h3><em>
</em></h3><h3><em>
Hope I helped you! </em></h3><h3><em>
Success! </em></h3>
Answer:
First Number: 2
Step-by-step explanation:
You need to work backwards, as an algebraic equation.
24 ÷ 3 = 8
8 ÷ 2 = 4
4 × 2 = 8
8 - 6 = 2
The first number is 2.
- Educationist
Answer:
29
Step-by-step explanation:
Subtract 78 by 49, you would get 29.