Answer:
4 and 2
Step-by-step explanation:
10,4,12,4,2,10,10,6
4 and 2
4+2=8
8/8=1
We can adjust the data by adding 4 to everything before we calculate the statistics. Or we can calculate the statistics on the given data and just add 4 to everything at the end. We'll get the same answer either way.
Let's sort the seven data points: 5 5 5 7 7 9 10
Those add up to 48 so the mean is 48/7 = 6.9
The one in the middle is 7 so the median = 7
The mode is the most common one, mode = 5
The range is the difference between max and min, so range = 10 - 5 = 5
In the second week we add four to everything. Since that adds four to the min and max, the range doesn't change.
Answer: mean=10.9, median=11, mode=9, range=5
Answer:

mathematicallly error sentence!
(0.35x + 0.14 * 18) / y = 0.23
x + 18 = y
Answer: The unit rate of $96 spent in 4 hours is, $24 per hour.
Step-by-step explanation: To find the unit rate, you will need to write the information as a ratio, $96/4 hours. If you divide 96 by 4 you will get 24. That means this person spends $24 every hour or $24 per hour or $24/1 hour.