1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
7nadin3 [17]
3 years ago
13

را آزرا What is the value of x in the proportion?

Mathematics
2 answers:
KengaRu [80]3 years ago
7 0

Answer:

Step-by-step explanation:

Cross multiply on both sides

= (x + 1) (21) = 15(x + 3)

= 21x + 21 = 15x + 45

Bringing like terms on one side

21x - 15x = 45 - 21

= 6x = 24

x = 24/6 = 4

Option A is the correct answer

kherson [118]3 years ago
5 0
<h2><u>The correct option</u> :</h2>

=\tt (a) \:  4

<h2><u>Steps to derive correct option</u> :</h2>

=  \frac{x + 1}{x + 3}  =  \frac{15}{21}

=( x + 1 )\times 21 = (x + 3 )\times 15

= 21x + 21 = 15x + 45

= 21x + 21 - 15x = 45

= 6x + 21 = 45

= 6x = 45 - 21

= 6x = 24

= x =  \frac{24}{6}

=\color{plum} \bold{x = 4}

Let us now place 4 in the place of x and see if the substitution is equivalent to \frac{15}{21} :

=  \frac{4 + 1}{4 + 3}  =  \frac{15}{21}

=  \frac{5}{7}  =  \frac{15}{21}

=  \frac{5}{7}  =  \frac{15÷3}{21÷3}

=  \frac{5}{7}  =  \frac{5}{7}

Therefore, the value of x in this proportion = <u>4</u>

You might be interested in
Multiply and simplify: –3x2y2 • x4<br> –3x5y2<br><br> 9x5y2<br><br> –3x6y2<br><br> –3x5y6
Contact [7]

Answer:

Multiplying and simplifying the term -3x^2y^2 \:.\: x^4 we get \mathbf{-3x^6y^2}

Option C is correct option.

Step-by-step explanation:

We need to multiply and simplify: -3x^2y^2 \:.\: x^4

Simplifying the term:

-3x^2y^2 \:.\: x^4

While multiplying, the variables with same bases are multiplied: a^m\:.\:a^n=a^{m+n}

In the given question only x^2 and x^4 are variables with same bases, So we get:

=-3(x^{2+4})y^2\\=-3x^6y^2

So, multiplying and simplifying the term -3x^2y^2 \:.\: x^4 we get \mathbf{-3x^6y^2}

Option C is correct option.

4 0
3 years ago
PLEASE DO WITH STEPS 3, 4 and 5 SOLVE IN RADICAL FORM AND DECIMAL FORM WITH STEPS PLZ WILL MARK AS BRAINLIEST
Solnce55 [7]

Answer:

Step-by-step explanation:

3) (21²-6²)½ = 20.1 cm

4) (10²+7²)½ =12.2 cm

5) (6.5²-2.7²)½ = 5.9 cm

5 0
3 years ago
Question 8 is attached! Please explain how you got your answer.
AURORKA [14]
I hope this helps you

5 0
3 years ago
Carlos wants to practice piano 2 hours each day. He practices piano for 3/4 hour before school and 7/10 hour when he gets home.
CaHeK987 [17]

Answer:

Carlos has practiced piano for \frac{29}{20}=1\frac{9}{20} hours.

Carlos needs to practice \frac{11}{20} hours.

Step-by-step explanation:

We have been given that Carlos wants to practice piano 2 hours each day. He practices piano for 3/4 hour before school and 7/10 hour when he gets home.

First of all, we will find piano practiced before school and after school by adding both amounts as:

\frac{3}{4}+\frac{7}{10}

Make a common denominator:

\frac{3*5}{4*5}+\frac{7*2}{10*2}

\frac{15}{20}+\frac{14}{20}

Add numerators:

\frac{15+14}{20}

\frac{29}{20}  

Therefore, Carlos has practiced piano for \frac{29}{20} hours.

Now, we will subtract \frac{29}{20} from 2 find number of hours Carlos needs to practice to reach his goal.

2-\frac{29}{20}

\frac{2*20}{20}-\frac{29}{20}

\frac{40}{20}-\frac{29}{20}

\frac{40-29}{20}

\frac{11}{20}

Therefore, Carlos needs to practice \frac{11}{20} hours before going to bed in order to meet his goal.

7 0
3 years ago
I have 15 tens and 2 hundreds what number am i
Verdich [7]
315.
15 tens:150
2 hundreds: 200
150+200= 350
5 0
3 years ago
Other questions:
  • Rollie was succesful in losing weight he had a goal weight in mind he went on a diet for three months each month he would lose o
    6·1 answer
  • Please help !!! How many centimeters
    14·1 answer
  • Explain why molecules do not have electric charges
    5·1 answer
  • A 9-foot roll of wrapping paper costs $10.26 . What’s the price per yard?
    15·1 answer
  • Kari bought 3 gallons of milk that cost 3.79 if she paid the cashier with a 20 bill how much change should Kari receive
    9·2 answers
  • PLEASE HELP!!<br> • Which of these are equivalent to -11/4 ? Choose ALL that apply.
    15·1 answer
  • If a 11 inch wheel cost $21.35 what is the cost per square inch
    8·1 answer
  • Suppose the cost of mailing a letter is $0.25 per ounce plus $0.14. The equation that gives the total cost c of mailing a letter
    7·1 answer
  • The value of n is a distance of 3 units from 1 1/2 on a number line. Click on the number line to show the possible values of n.
    11·1 answer
  • Let x= -1, y= -2 and z = 3 evaluate the following expression x/5y - 2z
    14·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!