1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Orlov [11]
3 years ago
11

(x+3)(x+4)=(x+1)(x+2)

Mathematics
2 answers:
ValentinkaMS [17]3 years ago
8 0

Answer:

x = -5/2

Step-by-step explanation:

anastassius [24]3 years ago
5 0
x=-5/2

First, to solve this I’m going to multiply (x+3)(x+4) and (x+1)(x+2).

You get x^2 + 7x + 12 = x^2 + 3x + 2

I want to get x on only one side so I subtract
x^2+3x+2

4x+10=0

I subtract 10 from both sides
4x=-10

Then divide each side by 4
x=-5/2
You might be interested in
Which number(s) below belong to the solution set of the equation? Check all that apply.x + 12 = 13A.14B.1C.13D.312E.0F.25
Darya [45]
X + 12 = 13
x = 13 - 12
x = 1

The only solution is x = 1
letter B
4 0
3 years ago
The order pairs (1, 2), (2, 5), (3, 10), (4, 17), and (5, 26) represent a function. What is a rule that could represent this fun
Sever21 [200]

Answer:

The answer is A

Step-by-step explanation:

1 to the second power is 1 + 1 = 2

2 to the second power is 4 + 1 = 5

3 to the second power is 9 + 1 = 10

4 to the second power is 16 + 1 = 17

5 to the second power is 25 + 1 = 26

7 0
3 years ago
Line j has an equation of y = x − 6.
chubhunter [2.5K]

Answer:

the answer is y = x-1

Step-by-step explanation:

y-y1 = m(x-x1)

y-9= 1×(x-10)

y=x-1

6 0
2 years ago
Two sixth grade classes are raising money. Mrs. Shen's class raises $120. Mr. McClary's class raises 50% of the amount Mrs. Shen
kondaur [170]

Answer:

C, He got that answer by thinking that the question was asking how much Mr.McClary's class made

Step-by-step explanation:

Mrs.Shen Raised $120

Mr. McClary raised $60 (50% of 120)

120

+<u>60</u>

180

4 0
2 years ago
Nat spent $28 on 8 DVDs. At this rate, how much would 5 DVDs cost? What is the unit rate?
mezya [45]
5 DVDs would cost 7.50 and the unit rate is 3.50
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What positive makes x the following equation true x2=289 explain
    7·1 answer
  • The four digit 489A is divisible by 11.<br> What digit does A represent?
    12·1 answer
  • Evaluate mentally. Share your strategies.
    8·1 answer
  • Simplify Each expression below. follow your integer and check the sign of your answer. 3*(-4)
    9·2 answers
  • Instructions:Type the correct answer in the box. Use numerals instead of words. If necessary, use / for the fraction bar.
    12·2 answers
  • Simplify 2(x + 4) + 3(x - 4
    11·1 answer
  • jayden had some money in his pocket.Then a friend loaned him $1.35.Now jayden has $3.75 in his pocket.
    13·1 answer
  • En tu cuaderno realiza la conversión de los siguientes decimales a fracciones.<br>a) 0.250 :<br>​
    13·2 answers
  • What is the volume of a piece of granite rock that has a density of 2.75
    7·1 answer
  • HELP WITH NUMBER 13 please
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!