1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
sladkih [1.3K]
2 years ago
11

Find the measure of angle 1

Mathematics
2 answers:
NARA [144]2 years ago
4 0

Answer:28

Step-by-step explanation:

sergejj [24]2 years ago
4 0
Answer: 28!

Step By Step Explanationm
You might be interested in
A square has a side length of 36 feet.This square is dilated by a scale factor of 2/3 to create a new square .What is the side l
Vaselesa [24]

Answer:

24 ft

Step-by-step explanation:

36 x 2/3= 24

It is dilated by a scale of 2/3 which means it will be smaller.

8 0
3 years ago
Tyler is 8 years old. His sister Olivia is 4 years less than twice his age. Write a numerical expression for Olivia's age in the
Marat540 [252]
Numerical expression:

2 * 8 - 4 or 12

Good luck :)
6 0
3 years ago
You and your sister have square sheds. Your shed has a side length of 9 feet. Your sister's shed has an area of 114 square feet.
Vika [28.1K]
My back put jalapeño from the asofragus or the diameter of
114
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
-x-2y-4z=-6<br> X-5y-2z=-2<br> 2x-3y+2z=2
Svetlanka [38]

Answer:

\sqrt{2} or (1/2)

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Find all integers x for which is a prime number. Show all work please!!!!
RSB [31]

Answer:

4x Times the next point will be 11

Step-by-step explanation:

makes most sense mark as brainlst

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Need Assistance<br>Please Show Work​
    14·1 answer
  • Wizer.me Simplify the following problem: (30 – 3) = 3​
    14·1 answer
  • 5 points..! plus brainliest..!
    12·2 answers
  • Please help due in 5 minutes
    12·2 answers
  • 2. The distance by road from Newport to London is 140 miles. Tom travels by coach from Newport to London. The coach leaves Newpo
    6·1 answer
  • Jamie sold 236 boxes of Starburst candy for $1.25 each and 159 packages of licorice for $1.65 each. How much more money did Jami
    15·2 answers
  • Help me pleaseeeeeeee
    10·1 answer
  • A 16-ounce of shampoo cost $4.69. What is the price per ounce, rounded to the nearest cent
    5·1 answer
  • The angle measures of a triangle are shown in the diagram below
    14·2 answers
  • What other angle will be 58 degrees?
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!