1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
CaHeK987 [17]
2 years ago
15

Hi, I need the area to this problem i need the answer and to show my work no hackers please ​

Mathematics
1 answer:
Harrizon [31]2 years ago
4 0
28 yards is the answer
You might be interested in
Use the Pythagorean Theorem to find an approximate value of x
kozerog [31]

Answer:

Step-by-step explanation:

Hypotenuse² =base² + altitude²

(3x + 4)² = (2x + 1)² + (3x)²

{Use (a+b)² = a² + 2ab + b²}

(3x)² + 2*3x+4 + 4² = (2x)² + 2*2x*1 + 1² + 9x²

9x² + 24x + 16 = 4x² + 4x + 1 + 9x²

9x² + 24x + 16 = 13x² + 4x + 1

0 = 13x² + 4x  + 1 - 9x²  - 24x - 16

13x² - 9x² + 4x - 24x +1 - 16 = 0

4x² - 20x - 15 = 0

a = 4 ; b =-20  ; c = -15

D = b² - 4ac  = (-20)² - 4*4*(-15) = 400 + 240 = 640

√D = √640 = 25.30

x=\dfrac{-b+\sqrt{D}}{2a} \ ; \ x=\dfrac{-b-\sqrt{D}}{2a}\\\\\\x=\dfrac{20+25.30}{2*4} \ ; \ x=\dfrac{20-25.30}{2*4}\\\\\\x=\dfrac{45.30}{8} \ ; \  x =\dfrac{-5.30}{8}\\\\

x = 5 .66   ; x = -0.66

Ignore x = -0.66 as length of a side cannot be negative

Answer : x = 5.66

7 0
2 years ago
Least common multiple of 6 and 42
4vir4ik [10]
7 is the leases common I’m pretty sure
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
The graph shows the distances traveled by two trains over several hours.
jeka94

Train A is moving at a faster rate because the line is steeper.

Hope this helps :)

4 0
3 years ago
CAN SOMEONE HELP- I'LL GIVE BRAINLIEST! I need all the questions pls.
kvv77 [185]

Answer:

h

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
It cost body $44.88 to but 12 gallons of gas . What is the cost per gallon of gas?
storchak [24]
You would have to find it in terms of single units:
Divide 44.88 by 12:
44.88/12= 3.74
Therefore, the cost per gallon of gas is $3.74
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Suppose Bill rides his car at 30 mph. If he travels at this speed, what dista
    13·2 answers
  • Divide 5796 by 25 and 3098 by 67
    7·2 answers
  • A water filter has the shape of an inverted right circular cone with base radius 3 meters and height 9 meters. water is being pu
    7·2 answers
  • 13 is at least the difference of a number v and 1
    5·1 answer
  • Simplify 6(2+4x)+3(x2-5x)<br>how do i do this?
    7·1 answer
  • Really struggling with this, can someone please help me out and give me a brief explanation? Id greatly appreciate it.
    13·1 answer
  • JK:ST is 2:1 and the length of JN is 6/2. What is the length of SW ?
    9·1 answer
  • Use substitution to solve the system. 2x-5(3x-7)=22
    13·2 answers
  • PLEASE HELP!! NO LINKS PLEASE!!
    13·1 answer
  • THIS IS IMPORTANT
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!