So what your saying is that James can type 5 words and Anne can type 8 words right? And James types 150 so how many can Anne type? Is that what your asking?
<h3>
Answer: w = 31</h3>
===================================================
Explanation:
For any triangle, the interior angles always add to 180
(angle1)+(angle2)+(angle3) = 180
(w) + (4w-6) + (w) = 180
(w+4w+w) - 6 = 180
6w - 6 = 180
6w - 6+6 = 180+6 .... adding 6 to both sides
6w = 186
6w/6 = 186/6 ..... divide both sides by 6
w = 31
------------------------------------
Extra info:
This value of w leads to
4w-6 = 4*31-6 = 118
The three angles of the triangle are: 31, 118, 31
Because we have two congruent angles, this means the triangle is isosceles. The sides opposite the congruent angles are the same length.
Just multiply 1000 jumps by 3 to get your answer.
Answer: The unit rate of $96 spent in 4 hours is, $24 per hour.
Step-by-step explanation: To find the unit rate, you will need to write the information as a ratio, $96/4 hours. If you divide 96 by 4 you will get 24. That means this person spends $24 every hour or $24 per hour or $24/1 hour.
9514 1404 393
Answer:
commutative property
Step-by-step explanation:
The <em>commutative property of multiplication</em> lets you swap the order of the operands (7*3) and 8 to make them have the order 8 and (7*3).