1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Oksi-84 [34.3K]
2 years ago
9

Josiah and Tillery have new jobs at YumYum’s Ice Cream Parlor. Josiah is Tillery’s manager. In their first year, Josiah will be

paid $14 per hour, and Tillery will be paid $7 per hour. They have been told that after every year with the company, they will each be given a raise of $2 per hour. Is the relationship between Josiah’s pay and Tillery’s pay rate proportional? Explain your reasoning using a table and in words.
*add 2 for each box for each person; then do y/x division to see if there is a constant; K. Explain
Mathematics
1 answer:
Katyanochek1 [597]2 years ago
8 0

Answer:

16 and 9

Step-by-step explanation:

2+14=16 7+2=9

You might be interested in
Simplify the expression: 4(-4+n) =
hichkok12 [17]
-16+4n


Just have to simplify
8 0
3 years ago
How many pounds of cashews that cost $14 per pound must be mixed with 5 pounds of peanuts that cost $6.50 per pound to make mixe
Fantom [35]

The amount of cashew mixed is 5 pounds

<h3>Word problem on total cost</h3>

Cost of 1 pound of cashew = $14

Cost of 1 pound of peanut = $6.50

Total cost of 1 pound of the mixed nuts = $10.25

Cost of 5 pounds of peanuts = 5 x $6.50

Cost of 5 pounds of peanuts = $32.50

Let the amount of cashew  be x

Total cost of x cashew = 14x

Total amount of the mixed nuts = x + 5

Total cost of the mixed nuts = 10.25(x+5)

Total cost of the mixed nuts = 10.25x + 51.25

14x  +  32.50  =  10.25x  +  51.25

14x - 10.25x  =  51.25  -  32.50

3.75x  =  18.75

x  =  18.75/3.75

x  =  5

Therefore, the amount of cashew mixed is 5 pounds

Learn more on word problem on cost here: brainly.com/question/21405634

#SPJ1

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Which pickle jar deal has the best price per ounce? $3.45 or 14 oz $4.35 for 16 oz $3.29 for 12 oz $4.25 for 15 oz
Allisa [31]
To find the answer divide each money amount by the cost:
3.45/14=<span>0.246428571429
</span>4.35/16=0.271875
3.29/12=0.274166666667
4.25/15=<span>0.283333333333
</span>The pickle jar that has the best deal is 14 oz for $3.45

Hope this helps!

8 0
3 years ago
Kevin claims he can draw a trapezoid with three right angles. Is this possible? Explain.
statuscvo [17]
No it is NOT possible - that would mean the final angle would also have to be ninety degrees making it a square or rectangle. :)
7 0
3 years ago
I need the answer how to do
IrinaVladis [17]
Make a bar graph about the length of letters in an animal's name
5 0
3 years ago
Other questions:
  • The results of ten coin flips were recorded in the table above. Find the experimental probability of a coin showing heads after
    13·1 answer
  • Select all pairs of corresponding angles. Assume the lines are parallel.
    10·2 answers
  • Which of the following relations is a function? A.{ (-2, 4), (-1, 3), (5, 2), (1, 4) } B.{ (1, 7), (1, 8), (2, 7), (3, 8) } C.{
    15·1 answer
  • Patrick made a simple sugar solution using 3 parts of sugar and 4 parts water. Thomas made a sugar solution using 6 parts sugar
    10·1 answer
  • How do you factor out an expression
    10·1 answer
  • How many square feet of outdoor carpet will need for this hole
    14·1 answer
  • X² - 6x=7<br>x² - 6x = 7<br>(x-_) 2 = —<br>a<br>x - 3= =<br>x - 3= _and x - 3 = _​
    14·1 answer
  • Good songs to listen to:
    8·2 answers
  • Heelp i have 6 quetions left
    8·2 answers
  • Amanda and Mofor are selling wrapping paper for a school fundraiser. Customers can buy rolls of plain wrapping paper and rolls o
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!