1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Tom [10]
3 years ago
15

Could someone help me? ASAP!!

Mathematics
1 answer:
Wewaii [24]3 years ago
8 0

Answer:

y=2x+3

Slope intercept form

You might be interested in
Y−3=5(x−2) what is the slope?
boyakko [2]

Answer:

y=5(x-2)+3 or y= 5x+7

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Solve for the unknown quantity in each proportion.
Nady [450]

Answer:

D

Step-by-step explanation:

27÷3=9

7 0
2 years ago
Find the area I will make you Brainliest (show working) the bottom number is 8 cm where it says liveworksheets​
ki77a [65]

Answer:

228cm^2

Step-by-step explanation:

 

Multiply 18cm by 10cm:

18 x 10 = 180cm^2

So we have the area of the biggest/top part: 180cm^2

   

For the bottom part:

You've said the length of the bottom side is 8cm.

We know the length of the biggest side: 24cm. And we know the length of the opposite side: 18cm. So, to find the length of the missing side, it's simple subtraction:

24cm - 18cm = 6cm

So now we have lengths for 2 sides: 8cm and 6cm.

Multiply these to give the area:

8cm * 6cm = 48cm^2

Add these areas of both shapes together to give total area:

180cm^2 + 48cm^2 = 228cm^2

8 0
2 years ago
The basic absolute value function f(x)=|x| translated by 4 units and vertically stretched by a factor of 5 to form m(x). Write a
VARVARA [1.3K]
M(x) = 5(f(x))+4

.............
6 0
3 years ago
$2.50 for 5 ounces what is the unit rate of that
daser333 [38]
1.<span>5 ounces for $2.50
2.divide both of the numbers by 5
3.you get 1 ounce for 0.50  cent</span>
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • PLEASE HELP ME CORRECT MY ANSWER
    11·1 answer
  • Please help solve -2|5y-1|=-10
    11·1 answer
  • Help me plz. 28 points. Dan and Wilbur each improved their yards by planting daylilies and geraniums. They bought their supplies
    5·1 answer
  • What is the equation of the line parallel to 3x + 2y = -4 that goes through the point (4, -1)?
    6·1 answer
  • Tyler is playing basketball with his friends, and he shoots an air ball from the three point line. The graph below represents th
    10·1 answer
  • Tanya is having a bake sale and must bake cupcakes. She has cupcakes donated by a friend and after her
    10·1 answer
  • Graph the line whose y-intercept is - 4 and whose x-intercept is -2.
    8·1 answer
  • Verify that the segment lengths form a triangle. Is the triangle acute, right, or obtuse? ​
    8·1 answer
  • 25 POINTS!!! Tommy has $350 of his graduation gift money saved at home, and the amount is modeled by the function h(x) = 350. He
    14·1 answer
  • Helpppppppppppppppp<br>find x​
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!