1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
My name is Ann [436]
2 years ago
9

Simplify the expression to standard form -2.5(-3+ 4n+8)

Mathematics
2 answers:
SpyIntel [72]2 years ago
7 0

Answer:

distribute to get:

7.5 -10n -20

-10n - 12.5

e-lub [12.9K]2 years ago
5 0

Answer:

-12.5-10n

Step-by-step explanation:

jjjjjjjvuvubibuvuvuvibibivi

You might be interested in
What is the area of this figure?<br><br><br> 28 yd²<br><br> 40 yd²<br><br> 52 yd²<br><br> 64 yd²
Lubov Fominskaja [6]

Answer:  A= s^2 <- for a square

A= 1/2*b*h <- for a triangle

A= 4^2= 16

A= 1/2*8*6 (The whole height is 8 yd)

A= 1/2*48

A= 24

24+16= 40 yd^2

"B" is the answer.

I hope this helps!

Step-by-step explanation: A= s^2 <- for a square

A= 1/2*b*h <- for a triangle

A= 4^2= 16

A= 1/2*8*6 (The whole height is 8 yd)

A= 1/2*48

A= 24

24+16= 40 yd^2

"B" is the answer.

I hope this helps!

6 0
2 years ago
Anyone know the answer !
Nimfa-mama [501]

Answer:

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
John can drive his car 15 miles on two gallons of gas. How many gallons can of gas will John need to drive 75?
shepuryov [24]

Answer:

10

Step-by-step explanation:

Trust me

6 0
2 years ago
I need help anyway can help me
Katen [24]

Answer:

With what?

Step-by-step explanation:

Just give me your question

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
You can ride your bike around your block four times and the whole neighborhood four times in 16 minutes. You can ride your bike
marusya05 [52]

Answer:

3 minutes

Step-by-step explanation:

if it takes 3 minutes to ride around your neighborhood it would make all of these statements true, it would mean that it takes 1 minute to ride in your block.

3 0
2 years ago
Other questions:
  • In a sample of 1000 randomly, selected consumers who had opportunities to send in a rebate claim form after purchasing a product
    9·1 answer
  • 0.1(x+250)=5000 distributive property
    6·1 answer
  • Find the value of X
    8·1 answer
  • Which is bigger two thirds or four fifths?
    9·1 answer
  • 4. If it costs $18 for 24 pounds of grapes, how much would 8 pounds cost? What is the unit rate?
    8·1 answer
  • 2x - 4 &gt; 4<br> ...................
    9·1 answer
  • Please give me the correct answer ​
    14·1 answer
  • Jake mowed 216 sq.yd. of lawn in 3 hr. Ricky mowed 108 sq.yd. of lawn in 2 hr.
    7·2 answers
  • -8y + 5y = 13 <br> -2x + 8y = 10 <br><br> Find answer using subsititon method
    11·1 answer
  • Help me pls<br> composition of functions
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!