1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Luba_88 [7]
3 years ago
5

Ethan wants to put a fence around his vegetable garden. The garden is 30 feet wide and 15 feet long. If the total cost of the fe

nce is $810, what is the unit price of the fence per foot?
Mathematics
1 answer:
OverLord2011 [107]3 years ago
7 0
If the garden is square, then the perimeter would be 90. 15(2)+30(2)=90
810/90=9
So it would cost $9 per foot.
You might be interested in
If the measures of the angles in the following triangle were listed in increasing order, which measure would be second? (2x+24)
Andru [333]

Answer:

x²+1 is the second

Step-by-step explanation:

2x+24=40°

4x+43=75°

x²+1=65°

(2x+24) + (4x +43) + (x²+1)=180

x²+6x+68=180

x1=-14

x2=8

since there's no negative angle, we'll use x=8

3 0
3 years ago
Find the equation, in standard form, of the line passing through the points
LuckyWell [14K]

Answer:

B

Step-by-step explanation:

To solve for the slope:

(2-(-3))/(4-2)=5/2

y=5/2x+b

plugin points:

2=5/2(4)+b

2=10+b

b=-8

so equation of the line is y=5/2x-8

and in standrd form its 5x-2y=16

6 0
3 years ago
Heeelllllp meeeeeee plzzzzzzzzzzz and explain ​
Kruka [31]
AB and WX because the length is directly the same
6 0
3 years ago
Marvin is buying a watch from his brother for $160. his brother tells him that he can pay $40 down and the rest and 10 equals st
AnnyKZ [126]

Answer:160=40+10x

Step-by-step explanation:

160=40+10x

40+10x means he paid $40 first,and he his going to pay the balance 10x,

160-40=120

He his going to pay $12

7 0
3 years ago
8/2z=15/60 .solve proportion.
masya89 [10]
\frac{8}{2z}=\frac{15}{60}\ \ \ \ \ |cross\ multiply\\\\2z\cdot15=8\cdot60\\\\30z=480\ \ \ \ |divide\ both\ sides\ by\ 30\\\\\boxed{z=16}
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Why are the values for sine and cosine equal at 45°?
    11·2 answers
  • Given: -2x + 3y = 18.
    8·1 answer
  • Amy spent $48 for shoes. This was $16 less than twice what she spent for a short. Which equation, when solved for x, gives the c
    5·2 answers
  • If I said that in three days' time it would be a Thursday, I am sure that most of you would have no difficulty telling me that t
    5·1 answer
  • Emma needs 2 pounds of ground meat to make meat loaf. She has one package with 2.36 pounds of ground meat and another package wi
    13·1 answer
  • Which of the following is not a characteristic of the figure with vertices at coordinates A(1, 1), B(1, 2), C(2, 2), and D(2, 1)
    7·2 answers
  • Use the figure and follow the directions below.
    8·1 answer
  • After a teacher handed out m packs of notebooks with c notebooks in each pack
    14·1 answer
  • Which pair of angles are vertical angles
    6·1 answer
  • Jason and Mateo went to eat at Sam's Sub Shop. They spent $12.25 for lunch plus 8% tax. If they split the bill evenly, what was
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!