1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alex Ar [27]
2 years ago
7

MARKING BRAINLIEST IF U HELP 19 - s = 13; s = -6 yes no question

Mathematics
1 answer:
avanturin [10]2 years ago
8 0

Answer:

Step-by-step explanation:

We have the equation 19 - s = 13, and are asked to determine whether s = -6 fits in.

To solve, we need to isolate "s", do as followed and subtract 19 from both sides :

s = -6

Since this is equal to what the question is asking, yes s = -6 is correct.

You might be interested in
Justine is trying to read the most pages of all students in her Language Arts class by the end of the year. The table shows the
Oliga [24]
D is the best answer i think
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
What does 24 divided by 1.5 equal.
choli [55]
16 would be the answer
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Determine two compatible numbers to use to estimate the quotient 5,071 divided by 62
hichkok12 [17]
4,800 and 60 looks to be what you're looking for.

Deuces!
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which statements are true about reflections? Check all that apply
MrRa [10]

Answer: Reflection is the change in direction of a wavefront between two different media so that the wavefront returns into the medium from which it originated.

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
purchasing a movie combo pack of one popcorn and two drinks for 14 saves 4 compared to purchasing the items individually. if a d
forsale [732]

Answer:

A drink is 5 so two are 10...

And original cost-if saves 4 is 18

so 18-10=8

Popcorn is 8 dollars i think

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Jilk Inc.'s contribution margin ratio is 62% and its fixed monthly expenses are $45,000. Assuming that the fixed monthly expense
    13·1 answer
  • A little girl got a new puppy and wants to keep track of its growth. Every week she measures the puppy's length from head to tai
    8·1 answer
  • Owen uses colored pencils on his homework assignment. His red pencil is 12.195 centimeters long. His blue pencil is 9.13 centime
    9·2 answers
  • A 16 ounce package of cereal cost $4.00? what is the unit cost
    8·2 answers
  • What is 3/8+1/8 in a single fraction
    9·2 answers
  • Which equation represents a line which is perpendicular to the line 2x + y = -5?
    9·1 answer
  • Hii please answer only if you know how its timed!! I REALLY NEED TO PASS
    12·1 answer
  • Hockey practice begins at 6:17 p.m.
    13·1 answer
  • <2 and <4 are corresponding angles
    11·1 answer
  • Which process will transform Figure A onto Figure B ?
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!