1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Cerrena [4.2K]
3 years ago
8

Primitive function for: 1. f(x)=4e2x+e−x, sådan att F(0)=2

Mathematics
1 answer:
Free_Kalibri [48]3 years ago
6 0

The primitive function for f(x) = 4e^{2x} + e^{-x} is given by it's indefinite integral.

To calculate it, recall:

\frac{d}{dx}e^{ax}=ae^{ax}

\int c f(x)dx = c\int f(x)dx

Let's begin

\int 4e^{2x}+e^{-x}dx \\4\int e^{2x}dx+ \int e^{-x}dx\\4\frac{e^{2x}}{2}+\frac{e^{-x}}{-1}  + c\\

F(x) = 2e^{2x}-e^{-x} +c

To find the costant, we just need to use the fact that F(0)=2

F(0) = 2 \\4e^{0}+e^{0} + c =2\\5+c =2\\c=-3

Therefore,

\boxed{F(x) = 2e^{2x} - e^{-x} -3 }

You might be interested in
If four desk lamps cost $120 what is the average cost per lamp?
Nookie1986 [14]
$30 each. Unless that's not the answer you are looking for.
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
In order to solve the equation −3x + 6 = 5, the first step is to (1 point)
aliya0001 [1]
   −3x + 6 = 5  | -6   (first step is: "subtract 6 from both sides" <span>)
</span>
-3x = 5-6
-3x = -1      |  /(-3)   (second step is: "<span>divide by (-3) on both sides</span>" <span>)


</span>\displaystyle  \\ &#10;x =  \frac{-1}{-3} =  \boxed{\frac{1}{3} }
<span>

</span>
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
A bus travels 168 km on 14 litres of petrol how far will it travel on 27 litre​
wariber [46]

Answer:

324 km

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
to make a shade of plant called Jasper Green, Mix 4 quarts of green paint with 2/3 cups of black paint. how much green paint sho
r-ruslan [8.4K]

Answer

24 quarts of green paint should be mixed with 4 cups of black paint.

That is (96 cups)

Step by step explanation

Jasper Green mix 4 quarts of green paint with 2/3 cups of black paint.

Let's convert 4 quarts into cups.

1 quart = 4 cups

4 quarts = 16 cups

Here mix 16 cups of green paint with 2/3 cups of black paint.

Let's use the proportion

Green paint                      Black paint

16                                          2/3

x                                            4

16/x =2/3 divided by 4

\frac{16}{x}  = \frac{2/3}{4}

Cross multiplying, we get

16*4 = 2/3 x

64 = 2/3 x

x = 64/(2/3)

x = 64 * 3/2

x = 192/2

x = 96 cups

96 cups of green paint should be mixed with 4 cups of black paint.

We can covert 96 cups into quarts by dividing by 4

96/4 = 24 quarts

24 quarts of green paint should be mixed with 4 cups of black paint.

Thank you.

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Explain how the graph of a quadratic function relates to
igomit [66]
The equation for a quadratic is as follows:
y = ax^2+bx+c

The first variable “a” determines whether the parabola opens up or down
The squared allows the equation to look like the parabola swoop when graphed.
The c term is the constant term
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Bill said, “I am half as old as my sister was last year.” If Bill is now 8 years old, how old is Bill’s sister?
    9·1 answer
  • How to write (X+3)(x+5) in a equivalent expression
    9·2 answers
  • Given: x + 2y = -6.<br> Solve for x.<br><br> What is the coefficient of y ?
    9·1 answer
  • TIME LIMITED MULTI QUESTION<br> WILL GIVE BRAINLY - Solving with the Distributive Property
    10·1 answer
  • What comes next 2 7 8 3 12 9
    14·2 answers
  • The cost of renting a bicycle is $9 for the first hour plus another $4 for each additional hour. Which of the following represen
    10·2 answers
  • Find the unit price rounded to the nearest cent: 5.8 lbs for $4.89.
    11·1 answer
  • factor the sum of terms as a product of the GCF and a sum  4x + 12 I understand these problems with no variables, but how do you
    6·1 answer
  • You earn $250 working for your uncle for the day. Your uncle needs 12% of the money to pay for gas. How much money do you need t
    11·2 answers
  • For each of the following functions, evaluate: f(-4), f(-2), f(0), f(2), and f(4)
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!