1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Andrej [43]
2 years ago
13

Tonya plans to join a fitness club. She researched the costs to join different clubs in her area and found that there is a linea

r relationship between the total cost of belonging to a club and the number of months that you are a member. Each club charges monthly dues, and some clubs require new members to also pay a one-time membership fee. The total costs of being a member for 6 months, 12 months, and 24 months at each of three clubs are shown in the table.
Total Cost of Fitness Club Membership
Length of membership
Club 1
Club 2
Club 3
6 months
$108
$120
$126
12 months
$216
$210
$252
24 months
$432
$390
$504

How many of the clubs require new members to pay a one-time membership fee?
0
1
2
3Tonya plans to join a fitness club. She researched the costs to join different clubs in her area and found that there is a linear relationship between the total cost of belonging to a club and the number of months that you are a member. Each club charges monthly dues, and some clubs require new members to also pay a one-time membership fee. The total costs of being a member for 6 months, 12 months, and 24 months at each of three clubs are shown in the table.

Total Cost of Fitness Club Membership
Length of membership
Club 1
Club 2
Club 3
6 months
$108
$120
$126
12 months
$216
$210
$252
24 months
$432
$390
$504

How many of the clubs require new members to pay a one-time membership fee?
0
1
2
3
Mathematics
2 answers:
Ne4ueva [31]2 years ago
5 0

Answer: 1 club - Club 2

Step-by-step explanation:

You can find the monthly rates by deducting the cost at 12 months from the cost at 24 months and dividing it by 12.

Club 1                                         Club 2                                 Club 3

= (432 - 216) / 12                       = (390 - 210) / 12                 = (504 - 252) / 12

= $18                                          = $15                                   = $21

Multiply these rates by 6 months and any club total cost at 6 month that differs from your answer has a joining fee.

Club 1;                                          Club 2;                                 Club 3

= 18 * 6                                         = 15 * 6                                = 21 * 6

= $108                                          = $90                                  = $126

<em>Same as total cost at              </em><u><em> Joining fee of $30</em></u><em>;      </em>         <em>No joining fee as </em>

<em>6 months so no joining            120 - 90 = $30                      this is the same </em>

<em>fee.                                                                                           as total cost at 6 </em>

<em>                                                                                                 months.</em>

kirill115 [55]2 years ago
4 0

Answer:

b

Step-by-step explanation:

You might be interested in
15.18. Find the area of the region bounded by
julia-pushkina [17]

Answer:

please mark me brainlist

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
Will choose brainliest... Figure out the combination...
Finger [1]

Answer:

Its THIS ↓↓↓↓

Step-by-step explanation:

if its not this then i dk what

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Ill mark you brainlist plz help if you put something random I will report you!
Yuri [45]

Answer:

y=-3/2x+4

Step-by-step explanation:

The slope or m is -3/2 and the y-intercept or b is 4.

Hope this helped :)

6 0
2 years ago
Leslie paid $12 for 4 books. What is the unit rate of the book purchase?
Setler79 [48]

Answer: 3 dollars for a book.

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
25 points please help me
GuDViN [60]

Answer:

I can help you with C and I tis non-linear because to make it linear it needs to be a straight line and shouldn't have any curves.

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
Other questions:
  • The recangle is 23 ft long and 14ft wide if the Gardner wants to build a fence around the garden, how many feet of fence is requ
    12·1 answer
  • A map of New York has a scale of 1/2 inch : 5 miles. Cindy knows the
    6·1 answer
  • What is the area of this???
    9·2 answers
  • A rectangular room’s length is 2 feet less than its’ width and the area of the room is 120 ft^2
    8·2 answers
  • What is the length of /AB?
    9·1 answer
  • 8.4 ÷ 2.1
    9·1 answer
  • It is for my final, please help!
    12·1 answer
  • The graphs below have the same shape. What is the equation of the blue graph?
    8·1 answer
  • Ben gets 14/20 in his Geography test. What percentage is this?
    6·2 answers
  • PLS answer it correctly
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!