1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
lord [1]
3 years ago
6

The number of apples purchased at 56 and be represents the number of bananas purchased at 10 since each of the total value of th

e purchase and sent a plus B 25 a plus B turn a +15 B 15 8+10 B
Mathematics
1 answer:
vlabodo [156]3 years ago
4 0

The question isn't well formatted and incomplete :

Complete question :

If A represents the number of apples purchased at 15 cents each, and B represents the number of bananas purchased at 10 cents each, which of the following represents the total value of the purchases in cents?

Answer:

15A + 10B

Step-by-step explanation:

Number of apples purchased = A

Price per apple = 15 cents

Number of bananas purchased = B

price per banana = 10 cents

Total price of A apples :

Price per apple * number of apples = 15A

Total price of B bananas :

Price per banana * number of bananas = 10B

Total value of purchase :

Total price of A apples + Total price of B bananas

15A + 10B

You might be interested in
How to divide polynomials using synthetic division
malfutka [58]

Answer:

Step 1: Set up the synthetic division.

Step 2:  Bring down the leading coefficient to the bottom row.

Step 3:  Multiply c by the value just written on the bottom row.

Step 4:  Add the column created in step 3.

Step 5:  Repeat until done.

Step 6: Write out the answer.

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
You bought 0.40 lb of spinach for $2.38. how much did the spinach cost per pound?δz
coldgirl [10]
$2.38/0.40 lb = $5.95/1 lb
The spinach cost $5.95 per pound.
6 0
2 years ago
Subtract:<br>4 4/9-2 7/9<br>​
defon

The answer is

1 2/3:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Triangle BDC is isosceles
Ganezh [65]

ZCAB angle is congruent to ZBAD

6 0
2 years ago
A jar of natural peanut butter normally costs $4.00. Today its on sale for $3.60. What is the percent of the discount?
Alika [10]
I thought it would be 10 percent but my cal. says 1.44
4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • If you have 3/4 cup of flour how many eighths do you have
    9·1 answer
  • Point E is the midpoint of side
    11·1 answer
  • I have a math problem:<br> I also attached the possible values I was given. Please Help!
    9·1 answer
  • HELP?<br><br> What percent of 33 is 99?<br><br> 30%<br> 33.3%<br> 200%<br> 300%
    12·1 answer
  • You are part of a football team there are three possible outcomes for each match: win, lose or draw. What is the probability of
    7·1 answer
  • Max reads 60 pages in 2 hours. How many pages can he read in 1 hour? Your answer should be a SIMPLIFIED fraction.
    10·1 answer
  • WILL GIVE BRAINLIST
    6·1 answer
  • Please help for number 2 :/
    10·1 answer
  • Nine times the sum of a number and 2 is 3
    12·1 answer
  • What is the solution set for this inequality?<br><br> -8x + 40<br><br> -16
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!