1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ziro4ka [17]
2 years ago
12

Help me in question 6

Mathematics
1 answer:
Tanzania [10]2 years ago
5 0
C is the correct answer
You might be interested in
What are the solutions to 6x^2 - 5x - 4 = 0
velikii [3]

Answer:d

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Is -4 a solution for the equation 5x (2-4)=2(5x -4)?
yarga [219]

Answer:

no it is 0.4

Step-by-step explanation:

5x(2-4)=2(5x-4)

10x-20x=10x-8

-20x=-8

20x=8

10x=4

x=0.4

8 0
3 years ago
3) 8x - 27 = 8(x-4) + 5<br> A) { All real numbers. }<br> B) (-7)<br> C) 7<br> D) {-10)
vfiekz [6]
The answer is A
8x-27=8x-32+5
Delete 8x
-27=-27
4 0
3 years ago
What is the answer to 0.1 * n = 89.9 ?
MrRissso [65]
Divide both sides of the equation by 0.1 which leaves you with
n = 89.9/0.1 = 899

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Destiny paid $6.60 for a dozen cupcakes for a birthday party. What is the unit cost for each cupcake?
balandron [24]

Answer:

The unit cost for each cupcake is .55 or 55 cents

Step-by-step explanation:

6.60 divided by 12 is .55  so therefore, your answer is .55 have a great day hopes this helps :)

4 0
2 years ago
Other questions:
  • One number is 6 more than twice another. If their sum is 51, find the numbers. Which of the following systems of equations repre
    10·1 answer
  • yuan bought dried beans for an art project. if the beans cost $0.60 per pound, how many pounds of beans did he buy for $18.60
    6·1 answer
  • Jen cut a piece of paper in half and threw away one half. She cut the remaining paper in half and threw away one half. She conti
    13·1 answer
  • T-1<br> —— = 12. What is t<br> 2<br> 7+a<br> -4= ——. What is a<br> 5
    9·1 answer
  • a watch is getting slow by 2 minutes for each hour in a day . if it shows 10 am now. what shall be the time after 12hours
    7·2 answers
  • Compound Events:
    9·1 answer
  • A Triangle has one 73 angle and a 58 angle. what is the measurement of the third angle?
    10·1 answer
  • It takes Jaelynn 12 minutes to walk 2 miles to the McDonald's on Front Street. At
    8·2 answers
  • What is the reference angle for 283°?
    12·1 answer
  • 7.6.7. Homer began peeling a pile of 44 potatoes at the rate of 3 potatoes per minute. Four minutes later, Christen joined him a
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!