1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kogti [31]
3 years ago
6

To find the unit rate for $182

Mathematics
2 answers:
tino4ka555 [31]3 years ago
4 0
Hey there <span>angelinarigole!

Question: 
</span><span>To find the unit rate for $182
----------
14feet

Answer:
</span><span>Divide both 182 and 14 by 14.

182</span>÷14=$13

14÷14=1

Hope this helps!

-Jayden
V125BC [204]3 years ago
3 0

Answer: (A)

Step-by-step explanation: Divide both 182 and 14 by 14.

You might be interested in
Simplify.
aleksklad [387]

618 hope this helps you have an amazing week

4 0
2 years ago
May I get help on these questions, please?
Virty [35]
Hello! here are the basic rules that you need to know to solve these problems:

a diameter is 2 × the radius
the circumference rule is 2×π×radius

I will solve the first question to show how to format.

1: 5/2=2.5
2×2.5×π=5×π=15.7
5 0
2 years ago
Select the two values of x that are roots of this equation x^2+3x-3=0<br> Apex
andrew-mc [135]

Answer:

C, and D are both roots of this equation

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Solve(100 points to right answer)If you get it wrong or type random stuff you will be reported
anygoal [31]

Answer:

24 ft

Step-by-step explanation:

Hypotenuse = √9²+16²=√81+256=√400=20ft

the upper side of the stuff = 4 ft

total = 20+4=24

5 0
2 years ago
mrs.jones is thinking of a number thst when rounded to nearest hundred is 400 what is the number explain
kherson [118]
The number could be several different ones. Are you sure that's exactly what the problem says? If not, I'm going to ask you write the entire problem. If not, then whoever made it did not give enough information for there to be an absolute answer. I'm sorry I couldn't help you, but I really hope I can with more information.
6 0
2 years ago
Other questions:
  • A package of 12 cans of beans cost $6.84. what is the cost of ONE cost of beans?
    7·2 answers
  • In a T-test, if your n=459, your DF is:<br><br> A. 459<br> B. 460<br> C. 458<br> D. A&amp;C
    8·1 answer
  • (8^6)^4 that is on a test that i dont know
    9·2 answers
  • 7 more than 11 times a number in algebraic expression
    14·2 answers
  • HELP!!!!!<br> HELP!!!!<br> HELP!!!!!<br> PLEASE!!!
    7·1 answer
  • Max has just won some money on a game show! He has the option to take a lump sum payment of $500,000 now or get paid an annuity
    5·1 answer
  • Find the Area of a circle with a diameter of 10 inches
    7·1 answer
  • Which is correct about how air typically moves? (1 point) O Air moves from high-pressure areas to low-pressure areas. O High-pre
    5·1 answer
  • PLEASE HELP
    15·2 answers
  • Cesar danced for 16 minutes on Saturday. On Sunday he danced for 28 minutes more than he did on Saturday. How long has he danced
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!