1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
vlada-n [284]
3 years ago
7

ILL GIVE BRAINLY THING

Mathematics
1 answer:
Vinil7 [7]3 years ago
4 0

Answer:

the slope is -4/3

Step-by-step explanation:

you can either use the graph or algebra to find the slope.

to use the graph, simply count how many spaces up/down and to the left/right that you go.

to use algebra, take the coordinates of your two points and do (y2-y1)/(x2-x1).

You might be interested in
Evaluate the following expression:<br> -X- 6x + 10 when x = 5
BigorU [14]

Answer:

-25

Step-by-step explanation:

Evaluate -x - 6 x + 10 where x = 5:

-x - 6 x + 10 = -5 - 6×5 + 10

-6×5 = -30:

-5 + -30 + 10

-5 - 30 + 10 = 10 - (5 + 30):

10 - (5 + 30)

5 + 30 = 35:

10 - 35

10 - 35 = -(35 - 10):

-(35 - 10)

| 3 | 5

- | 1 | 0

| 2 | 5:

Answer:  -25

8 0
3 years ago
1. Which number makes this equation true? v 2 + 10v + 16 = (v + 8)(v + ?) (1 point) 2 4 6 8 2. What is the factored form of x 2
rusak2 [61]
1. The answer is two because if you factor what you can from the equation and then simplify, you are left with 2v+16=(v+8)(?), and by looking at it, the correct answer is two, or A. Review your work, make sure to check your answers before submitting
2. Since two simple factors of 8 are 4 and 2, and they add up to 6, the correct answer is (x+4)(x+2), or B
3. Again, two simple factors of 12 are -4 and -3, so the correct answer is (x-3)(x-4), or D
4. Basically, just factor the quadratic trinomial g^2-2g-24, which turns out to (G+4)(g-6), which is B
5 0
4 years ago
Read 2 more answers
Help answer this plz
Sphinxa [80]
X=-1 is the answer. Hope that helps!
8 0
4 years ago
Read 2 more answers
A line's y-intercept is -3.7 and it's slope is
liberstina [14]
Y= 8.4x-3.7 i think
8 0
3 years ago
Which unit rate is the lowest price per ounce? Choice A: 6 ounces of raisins for $2.98 Choice B: 13 ounces of raisins for $7.18
pishuonlain [190]

Answer:

Choice B.

Step-by-step explanation:

2.98 divided by 6 = 0.4966∞ (rounded to the nearest hundredths) 0.50

7.18 divided by 13 =  0.5523076923 (rounded to the nearest hundredths) 0.55

The difference is 5 cents.

~~~Hope this helps~~~ :)

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Atoms contain charged particles called protons and electrons. Each proton has a charge of +1, and each electron has a charge of
    5·2 answers
  • Callie evaluated the expression using the steps shown below.
    11·2 answers
  • Let r(t)=⟨t2,1−t,4t⟩. calculate the derivative of r(t)⋅a(t) at t=5, assuming that a(5)=⟨−4,4,−5⟩ and a′(5)=⟨−5,9,3⟩
    13·1 answer
  • Please help me this is a test
    6·1 answer
  • (100 points)
    5·1 answer
  • Grams of fish
    8·2 answers
  • There is a bag filled with 6 blue and 5 red marbles.
    8·2 answers
  • Can u help answer this
    7·2 answers
  • The constant of proportionality has the same value as the unit rate true or false?
    7·2 answers
  • The large rectangle below represents one whole.
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!